M.S. Ins. Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 194 t€ ja liikevoitto -2 209 €; omavaraisuusaste 6,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 828 €.
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -34,1 % | 58,4 % | 6,1 % | 5,9 % | – |
| Käyttökate | -11 t€ | 53 t€ | 21 t€ | 68 t€ | 66 t€ |
| Käyttökate-% | -5,5 % | 17,9 % | 11,3 % | 38,9 % | 40,1 % |
| Liikevoitto | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,1 % | 14,0 % | 6,8 % | 32,6 % | 29,9 % |
| Tilikauden tulos | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Henkilöstökulut | -76 t€ | 102 t€ | 89 t€ | 44 t€ | 57 t€ |
| Omavaraisuusaste | 6,3 % | 67,1 % | 83,7 % | 74,6 % | 38,5 % |
| Quick ratio | 0,05 | 3,35 | 4,00 | 2,49 | 1,18 |
| Current ratio | 0,05 | 3,35 | 4,00 | 2,49 | 1,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 735,6 % | 17,8 % | 8,7 % | 15,5 % | 37,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -2,9 % | 28,4 % | 11,7 % | 55,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 240 € | 1 092 € | 0 € | 1 652 € | 1 300 € |
| Materiaalit ja palvelut | 71 t€ | -100 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -3 788 € |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -102 t€ | -89 t€ | -44 t€ | -57 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 41 t€ | -41 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 569 € | -2 286 € | -87 € | -1 261 € | -982 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 778 € | 39 t€ | 13 t€ | 56 t€ | 49 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 558 € | -2 828 € | -12 t€ | -9 802 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 116 t€ | 65 t€ | 68 t€ | 44 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 449 t€ | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 979 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 52 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 62 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 240 € | 1 092 € | 0 € | 1 652 € | 1 300 € |
| Materiaalit ja palvelut | 71 t€ | -100 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -3 788 € |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -102 t€ | -89 t€ | -44 t€ | -57 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 41 t€ | -41 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -40 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 569 € | -2 286 € | -87 € | -1 261 € | -982 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 778 € | 39 t€ | 13 t€ | 56 t€ | 49 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 558 € | -2 828 € | -12 t€ | -9 802 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 116 t€ | 65 t€ | 68 t€ | 44 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 449 t€ | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 979 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 52 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 857 € | 3 € | 0 € | 514 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 979 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 25 t€ | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 99 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 938 € | 22 t€ | 8 817 € | 2 071 € | 3 802 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -1 155 € | -1 075 € | -80 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 152 € | 8 756 € | 285 € | 992 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 26 t€ | 28 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 1,4 M€ | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 1,5 M€ | -36 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -3 421 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 759 € | -1 230 € | -10 € | -1 264 € | -986 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 67 t€ | -93 t€ | -82 t€ | -38 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | – | 0 € | 1 434 € | 25 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 0 € | 27 t€ | 16 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 3 504 € | 2 709 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 35 € | 20 € | 3 € | 2 € | 4 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 718 € | -2 696 € | -1 702 € | -622 € | -1 184 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 413 € | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 26 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 51 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 0 € | 27 t€ | 16 t€ | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 899 € | -64 t€ | -7 751 € | -3 878 € | -367 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1,4 M€ | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 6 608 € | -6 219 € | -5 327 € | -5 015 € | -4 881 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 444 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna M.S. Ins. Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen pienempään puoliskoon (623 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.