M.S. Ins. Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 194 t€ och rörelseresultatet -2 209 €; soliditet 6,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 14 t€ och inkomstskatterna 2 828 €.
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Förändring i omsättning | -34,1 % | 58,4 % | 6,1 % | 5,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -11 t€ | 53 t€ | 21 t€ | 68 t€ | 66 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,5 % | 17,9 % | 11,3 % | 38,9 % | 40,1 % |
| Rörelseresultat | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,1 % | 14,0 % | 6,8 % | 32,6 % | 29,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Personalkostnader | -76 t€ | 102 t€ | 89 t€ | 44 t€ | 57 t€ |
| Soliditet | 6,3 % | 67,1 % | 83,7 % | 74,6 % | 38,5 % |
| Kassalikviditet | 0,05 | 3,35 | 4,00 | 2,49 | 1,18 |
| Current ratio | 0,05 | 3,35 | 4,00 | 2,49 | 1,18 |
| Relativ skuldsättning | 735,6 % | 17,8 % | 8,7 % | 15,5 % | 37,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -2,9 % | 28,4 % | 11,7 % | 55,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 240 € | 1 092 € | 0 € | 1 652 € | 1 300 € |
| Material och tjänster | 71 t€ | -100 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -3 788 € |
| Personalkostnader | 76 t€ | -102 t€ | -89 t€ | -44 t€ | -57 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -41 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 569 € | -2 286 € | -87 € | -1 261 € | -982 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 778 € | 39 t€ | 13 t€ | 56 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 558 € | -2 828 € | -12 t€ | -9 802 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 116 t€ | 65 t€ | 68 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 449 t€ | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 979 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 52 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 62 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 194 t€ | 295 t€ | 186 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 240 € | 1 092 € | 0 € | 1 652 € | 1 300 € |
| Material och tjänster | 71 t€ | -100 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -3 788 € |
| Personalkostnader | 76 t€ | -102 t€ | -89 t€ | -44 t€ | -57 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -41 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 209 € | 41 t€ | 13 t€ | 57 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 569 € | -2 286 € | -87 € | -1 261 € | -982 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 778 € | 39 t€ | 13 t€ | 56 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 558 € | -2 828 € | -12 t€ | -9 802 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 116 t€ | 65 t€ | 68 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Eget kapital | 96 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 39 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 449 t€ | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 979 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 52 t€ | 16 t€ | 27 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 857 € | 3 € | 0 € | 514 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 979 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 25 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 99 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 938 € | 22 t€ | 8 817 € | 2 071 € | 3 802 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -1 155 € | -1 075 € | -80 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 152 € | 8 756 € | 285 € | 992 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 26 t€ | 28 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 1,4 M€ | 0 € | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,5 M€ | -36 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -3 421 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 778 € | 30 t€ | 9 787 € | 44 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 759 € | -1 230 € | -10 € | -1 264 € | -986 € |
| Materiella tillgångar | 1,5 M€ | 44 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Löner och arvoden | 67 t€ | -93 t€ | -82 t€ | -38 t€ | -51 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 1 434 € | 25 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 0 € | 27 t€ | 16 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 1,5 M€ | 160 t€ | 100 t€ | 107 t€ | 101 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 504 € | 2 709 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 35 € | 20 € | 3 € | 2 € | 4 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 718 € | -2 696 € | -1 702 € | -622 € | -1 184 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 413 € | 18 t€ | 0 € | 0 € | 25 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 51 t€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 27 t€ | 16 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 8 546 € | -11 t€ | -8 281 € | -11 t€ | -17 t€ |
| Köp av tjänster | 1 899 € | -64 t€ | -7 751 € | -3 878 € | -367 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € | 6 240 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1,4 M€ | 0 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | 6 608 € | -6 219 € | -5 327 € | -5 015 € | -4 881 € |
| Långfristiga övriga skulder | 444 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör M.S. Ins. Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen utformning av byggprojekt (623 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.