Fagerholms VVS Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pedersören kunta, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto 54 t€; omavaraisuusaste 84,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 54 t€ ja tuloverot 11 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 0,9 % | 3,9 % | -14,7 % | 40,6 % | – |
| Bruttotulos | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Käyttökate | 50 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 87 t€ | 78 t€ |
| Liikevoitto | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Tilikauden tulos | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Henkilöstökulut | -48 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 84,0 % | 82,4 % | 79,4 % | 61,0 % | 32,6 % |
| Quick ratio | 4,38 | 3,87 | 3,21 | 2,07 | 1,47 |
| Current ratio | 5,99 | 5,31 | 4,72 | 2,80 | 1,85 |
| Oman pääoman tuotto | 19,7 % | 25,4 % | 28,1 % | 54,9 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Henkilöstökulut | 48 t€ | -42 t€ | -42 t€ | -39 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -16 t€ | -8 152 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -242 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 54 t€ | 60 t€ | 54 t€ | 82 t€ | 73 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 247 t€ | 215 t€ | 187 t€ | 188 t€ | 170 t€ |
| Vastaavaa | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 67 t€ | 92 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 77 t€ | 121 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Henkilöstökulut | 48 t€ | -42 t€ | -42 t€ | -39 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -16 t€ | -8 152 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -242 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 54 t€ | 60 t€ | 54 t€ | 82 t€ | 73 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 247 t€ | 215 t€ | 187 t€ | 188 t€ | 170 t€ |
| Vastaavaa | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 67 t€ | 92 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 77 t€ | 121 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Vastattavaa | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 543 € | 5 € | 5 € | 5 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 6 € | 0 € | 0 € | – |
| Valmiit tuotteet | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 174 t€ | 141 t€ | 110 t€ | 54 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 21 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 31 t€ | 61 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 38 t€ | -34 t€ | -34 t€ | -31 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 35 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 84 t€ | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 € | -248 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Eläkekulut | 8 290 € | -6 198 € | -5 761 € | -5 712 € | -2 628 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 554 € | -1 840 € | -2 098 € | -1 919 € | -336 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 131 € | 4 971 € | 5 643 € | 710 € | 879 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 8 749 € | 8 570 € | 8 348 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | – | 0 € | 6 662 € | 9 978 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fagerholms VVS Ab kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1803 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Pedersören kunta
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta