Fagerholms VVS Ab är ett aktiebolag med hemort i Pedersöre, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 rörelseresultatet 54 t€; soliditet 84,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 54 t€ och inkomstskatterna 11 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 0,9 % | 3,9 % | -14,7 % | 40,6 % | – |
| Bruttoresultat | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Rörelsebidrag | 50 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 87 t€ | 78 t€ |
| Rörelseresultat | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 84,0 % | 82,4 % | 79,4 % | 61,0 % | 32,6 % |
| Kassalikviditet | 4,38 | 3,87 | 3,21 | 2,07 | 1,47 |
| Current ratio | 5,99 | 5,31 | 4,72 | 2,80 | 1,85 |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 % | 25,4 % | 28,1 % | 54,9 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -42 t€ | -42 t€ | -39 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -16 t€ | -8 152 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 € | -242 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 54 t€ | 60 t€ | 54 t€ | 82 t€ | 73 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Omsättningstillgångar | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 247 t€ | 215 t€ | 187 t€ | 188 t€ | 170 t€ |
| Aktiva | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 67 t€ | 92 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 77 t€ | 121 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 126 t€ | 125 t€ | 120 t€ | 141 t€ | 100 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -42 t€ | -42 t€ | -39 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -16 t€ | -8 152 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 84 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 € | -242 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 54 t€ | 60 t€ | 54 t€ | 82 t€ | 73 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Bestående aktiva | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Omsättningstillgångar | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 135 t€ | 101 t€ | 55 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 247 t€ | 215 t€ | 187 t€ | 188 t€ | 170 t€ |
| Aktiva | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 189 t€ | 153 t€ | 120 t€ | 59 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 67 t€ | 92 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 77 t€ | 121 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 174 t€ | 141 t€ | 110 t€ | 54 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 8 749 € | 8 570 € | 8 348 € |
| Löner och arvoden | 38 t€ | -34 t€ | -34 t€ | -31 t€ | -11 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 543 € | 5 € | 5 € | 5 € |
| Passiva | 258 t€ | 230 t€ | 193 t€ | 196 t€ | 180 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 15 t€ | 5 784 € | 7 712 € | 10 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 35 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 84 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 31 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 131 € | 4 971 € | 5 643 € | 710 € | 879 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 6 662 € | 9 978 € |
| Kortfristiga fordringar | 36 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 84 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 554 € | -1 840 € | -2 098 € | -1 919 € | -336 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 43 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 59 t€ |
| Färdiga produkter | 66 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 49 t€ | 35 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 € | -248 € | -1 072 € | -1 878 € | -1 524 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 6 € | 0 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 3 683 € | -4 910 € | -1 928 € | -2 571 € | -3 427 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 9 341 € | 30 t€ |
| Pensionskostnader | 8 290 € | -6 198 € | -5 761 € | -5 712 € | -2 628 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Fagerholms VVS Ab till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Pedersöre
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis