Ab Cadlet Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pedersören kunta, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 7 261 €; omavaraisuusaste 93,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 2 958 €.
Pedersören kunta: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -3,2 % | -34,7 % | – |
| Bruttotulos | 58 t€ | 60 t€ | 92 t€ |
| Käyttökate | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Tilikauden tulos | 5 162 € | 12 t€ | 32 t€ |
| Henkilöstökulut | -47 t€ | 43 t€ | 49 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,8 % | 90,4 % | 83,6 % |
| Quick ratio | 12,53 | 8,12 | 6,09 |
| Current ratio | 12,53 | 8,12 | 6,09 |
| Oman pääoman tuotto | 11,9 % | 28,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 46 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Oma pääoma | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 32 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 58 t€ | 60 t€ | 92 t€ |
| Henkilöstökulut | 47 t€ | -43 t€ | -49 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 828 € | -2 568 € | -2 572 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -30 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Tuloverot | 2 099 € | -2 958 € | -8 085 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 162 € | 12 t€ | 32 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Saamiset | 24 t€ | 4 350 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 32 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 46 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Oma pääoma | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 891 € | 4 427 € | 6 351 € |
| Vieras pääoma | 2 891 € | 4 427 € | 6 351 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 58 t€ | 60 t€ | 92 t€ |
| Henkilöstökulut | 47 t€ | -43 t€ | -49 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 828 € | -2 568 € | -2 572 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -30 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 261 € | 15 t€ | 40 t€ |
| Tuloverot | 2 099 € | -2 958 € | -8 085 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 162 € | 12 t€ | 32 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Saamiset | 24 t€ | 4 350 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 32 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 36 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 46 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Oma pääoma | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 891 € | 4 427 € | 6 351 € |
| Vieras pääoma | 2 891 € | 4 427 € | 6 351 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 633 € | 1 442 € | 167 € |
| Sijoitukset | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 38 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 46 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 4 350 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 2 174 € | 13 t€ |
| Eläkekulut | 7 757 € | -6 143 € | -7 259 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 891 € | 4 427 € | 6 351 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 186 € | -906 € | -1 199 € |
| Palkat ja palkkiot | 38 t€ | -36 t€ | -41 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 797 € | 733 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 162 € | 12 t€ | 32 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -30 € | -9 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Cadlet Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1803 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.