Fuva Asset Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 593 t€ ja liikevoitto -61 t€; omavaraisuusaste -25,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 129 € ja tuloverot 1 026 €.
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,4 % | 10,1 % | 98,7 % | 129,2 % | – |
| Käyttökate | -65 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -16 t€ | 22 t€ |
| Käyttökate-% | -10,9 % | 0,7 % | 10,5 % | -4,7 % | 14,9 % |
| Liikevoitto | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Liikevoitto-% | -10,4 % | 0,7 % | 10,5 % | -7,4 % | 6,6 % |
| Tilikauden tulos | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Henkilöstökulut | -599 t€ | 657 t€ | 549 t€ | 304 t€ | 99 t€ |
| Omavaraisuusaste | -25,0 % | 26,4 % | 27,4 % | -15,0 % | 6,7 % |
| Quick ratio | 0,66 | 1,36 | 1,38 | 0,89 | 1,07 |
| Current ratio | 0,66 | 1,36 | 1,38 | 0,89 | 1,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,1 % | 17,9 % | 17,2 % | 41,2 % | 65,0 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 8,3 % | 141,8 % | – | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Oma pääoma | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 195 € | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | -45 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 599 t€ | -657 t€ | -549 t€ | -304 t€ | -99 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 133 € | -247 € | -5 € | -5 € | -1 032 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -61 t€ | 4 882 € | 70 t€ | -25 t€ | 8 691 € |
| Tuloverot | 0 € | -975 € | -9 068 € | 141 € | -1 898 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 48 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 66 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Oma pääoma | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 138 t€ | 95 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 195 € | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | -45 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 599 t€ | -657 t€ | -549 t€ | -304 t€ | -99 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 133 € | -247 € | -5 € | -5 € | -1 032 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -61 t€ | 4 882 € | 70 t€ | -25 t€ | 8 691 € |
| Tuloverot | 0 € | -975 € | -9 068 € | 141 € | -1 898 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Pysyvät vastaavat | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 48 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 66 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Oma pääoma | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 138 t€ | 95 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | 0 € | 5 248 € | 42 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 702 € | 5 550 € | 768 € | 6 292 € | 4 687 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 33 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 4 243 € | 2 453 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 15 t€ | 503 € | 503 € | 2 410 € | 1 080 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 360 € | 15 t€ | 349 € | 16 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 26 t€ | 0 € | – | 0 € | 2 106 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | 1 293 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 141 t€ | 140 t€ | 70 t€ | 46 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 198 € | -256 € | -14 € | -22 € | -1 034 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 489 t€ | -536 t€ | -445 t€ | -244 t€ | -80 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 32 t€ | 106 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 3 099 € |
| Vastattavaa | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 65 € | 9 € | 9 € | 17 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 25 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -4 961 € |
| Koneet ja kalusto | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Palvelujen ostot | 36 t€ | -45 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Eläkekulut | 85 t€ | -97 t€ | -81 t€ | -45 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fuva Asset Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.