Fuva Asset Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 593 t€ och rörelseresultatet -61 t€; soliditet -25,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 129 € och inkomstskatterna 1 026 €.
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,4 % | 10,1 % | 98,7 % | 129,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -65 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -16 t€ | 22 t€ |
| Rörelsebidrag % | -10,9 % | 0,7 % | 10,5 % | -4,7 % | 14,9 % |
| Rörelseresultat | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Rörelsemarginal | -10,4 % | 0,7 % | 10,5 % | -7,4 % | 6,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Personalkostnader | -599 t€ | 657 t€ | 549 t€ | 304 t€ | 99 t€ |
| Soliditet | -25,0 % | 26,4 % | 27,4 % | -15,0 % | 6,7 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 1,36 | 1,38 | 0,89 | 1,07 |
| Current ratio | 0,66 | 1,36 | 1,38 | 0,89 | 1,07 |
| Relativ skuldsättning | 12,1 % | 17,9 % | 17,2 % | 41,2 % | 65,0 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 8,3 % | 141,8 % | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Eget kapital | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Kassa och bank | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 195 € | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 36 t€ | -45 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 599 t€ | -657 t€ | -549 t€ | -304 t€ | -99 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 133 € | -247 € | -5 € | -5 € | -1 032 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -61 t€ | 4 882 € | 70 t€ | -25 t€ | 8 691 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -975 € | -9 068 € | 141 € | -1 898 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Fordringar | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 48 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 66 t€ |
| Aktiva | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Eget kapital | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 138 t€ | 95 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 593 t€ | 735 t€ | 668 t€ | 336 t€ | 147 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 195 € | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 36 t€ | -45 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 599 t€ | -657 t€ | -549 t€ | -304 t€ | -99 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -61 t€ | 5 129 € | 70 t€ | -25 t€ | 9 724 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 133 € | -247 € | -5 € | -5 € | -1 032 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -61 t€ | 4 882 € | 70 t€ | -25 t€ | 8 691 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -975 € | -9 068 € | 141 € | -1 898 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Bestående aktiva | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Fordringar | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 3 013 € | 32 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 48 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 66 t€ |
| Aktiva | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Eget kapital | -14 t€ | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 72 t€ | 132 t€ | 115 t€ | 138 t€ | 95 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -61 t€ | 3 907 € | 61 t€ | -25 t€ | 6 794 € |
| Maskiner och inventarier | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Pensionskostnader | 85 t€ | -97 t€ | -81 t€ | -45 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 360 € | 15 t€ | 349 € | 16 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 503 € | 503 € | 2 410 € | 1 080 € |
| Passiva | 58 t€ | 179 t€ | 158 t€ | 120 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | 0 € | 5 248 € | 42 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 32 t€ | 106 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 3 099 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 26 t€ | 0 € | – | 0 € | 2 106 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 198 € | -256 € | -14 € | -22 € | -1 034 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 33 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 4 243 € | 2 453 € |
| Kortfristiga fordringar | 45 t€ | 147 t€ | 142 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 702 € | 5 550 € | 768 € | 6 292 € | 4 687 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 47 t€ | 43 t€ | -18 t€ | 6 794 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 241 € | 0 € | 0 € | -9 127 € | -12 t€ |
| Materiella tillgångar | 9 723 € | 0 € | 0 € | 27 t€ | 37 t€ |
| Köp av tjänster | 36 t€ | -45 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 141 t€ | 140 t€ | 70 t€ | 46 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | 1 293 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 65 € | 9 € | 9 € | 17 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 25 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -4 961 € |
| Löner och arvoden | 489 t€ | -536 t€ | -445 t€ | -244 t€ | -80 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Fuva Asset Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.