Uropat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 206 t€ ja liikevoitto 117 t€; omavaraisuusaste 92,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 100 t€ ja tuloverot 20 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,4 % | 19,7 % | – |
| Käyttökate | 100 t€ | 120 t€ | 106 t€ |
| Käyttökate-% | 48,8 % | 59,9 % | 63,1 % |
| Liikevoitto | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Liikevoitto-% | 56,8 % | 48,9 % | 63,1 % |
| Tilikauden tulos | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Henkilöstökulut | -29 t€ | 43 t€ | 32 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,8 % | 90,6 % | 87,6 % |
| Quick ratio | 11,78 | 7,95 | 8,04 |
| Current ratio | 11,78 | 7,95 | 8,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,9 % | 12,3 % | 14,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 30,1 % | 31,7 % | 48,6 % |
| Taseen loppusumma | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Henkilöstökulut | 29 t€ | -43 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -991 € | -2 754 € | 1 658 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 118 t€ | 96 t€ | 108 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Saamiset | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 288 t€ | 196 t€ | 202 t€ |
| Vastaavaa | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Henkilöstökulut | 29 t€ | -43 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -991 € | -2 754 € | 1 658 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 118 t€ | 96 t€ | 108 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Saamiset | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 288 t€ | 196 t€ | 202 t€ |
| Vastaavaa | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Oma pääoma | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 26 € | 4 € | 4 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 172 € | 4 038 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 219 t€ | 162 t€ | 91 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 900 € | -4 538 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 186 € | 249 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 516 € | 76 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 € | -179 € | -64 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 25 t€ | -40 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 24 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Vastattavaa | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 913 € | 1 962 € | 1 721 € |
| Muut henkilösivukulut | 778 € | -623 € | -459 € |
| Koneet ja kalusto | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Muut arvopaperit | 54 t€ | 26 t€ | 14 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 54 t€ | 26 t€ | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 2 911 € | -2 008 € | -1 613 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Uropat Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.