Uropat Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 206 t€ och rörelseresultatet 117 t€; soliditet 92,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 100 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,4 % | 19,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 100 t€ | 120 t€ | 106 t€ |
| Rörelsebidrag % | 48,8 % | 59,9 % | 63,1 % |
| Rörelseresultat | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Rörelsemarginal | 56,8 % | 48,9 % | 63,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Personalkostnader | -29 t€ | 43 t€ | 32 t€ |
| Soliditet | 92,8 % | 90,6 % | 87,6 % |
| Kassalikviditet | 11,78 | 7,95 | 8,04 |
| Current ratio | 11,78 | 7,95 | 8,04 |
| Relativ skuldsättning | 11,9 % | 12,3 % | 14,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,1 % | 31,7 % | 48,6 % |
| Balansomslutning | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Eget kapital | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Kassa och bank | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Personalkostnader | 29 t€ | -43 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -991 € | -2 754 € | 1 658 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 118 t€ | 96 t€ | 108 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Fordringar | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
| Rörliga aktiva | 288 t€ | 196 t€ | 202 t€ |
| Aktiva | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Eget kapital | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 201 t€ | 168 t€ |
| Personalkostnader | 29 t€ | -43 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 117 t€ | 98 t€ | 106 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -991 € | -2 754 € | 1 658 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 118 t€ | 96 t€ | 108 t€ |
| Inkomstskatt | 24 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Bestående aktiva | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Fordringar | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 206 t€ | 146 t€ | 159 t€ |
| Rörliga aktiva | 288 t€ | 196 t€ | 202 t€ |
| Aktiva | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Eget kapital | 313 t€ | 238 t€ | 176 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 900 € | -4 538 € | 0 € |
| Övriga värdepapper | 54 t€ | 26 t€ | 14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 94 t€ | 76 t€ | 86 t€ |
| Finansiella värdepapper | 54 t€ | 26 t€ | 14 t€ |
| Maskiner och inventarier | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 2 911 € | -2 008 € | -1 613 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 516 € | 76 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 186 € | 249 € | 12 t€ |
| Passiva | 337 t€ | 263 t€ | 202 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 24 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 28 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 € | -179 € | -64 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 172 € | 4 038 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 28 t€ | 25 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 26 € | 4 € | 4 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 219 t€ | 162 t€ | 91 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 50 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 913 € | 1 962 € | 1 721 € |
| Övriga lönebikostnader | 778 € | -623 € | -459 € |
| Löner och arvoden | 25 t€ | -40 t€ | -30 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Uropat Oy till den övre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.