Lvi Leivo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lohja, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 376 t€ ja liikevoitto 62 t€; omavaraisuusaste 70,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 70 t€ ja tuloverot 14 t€.
Lohja: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,3 % | 16,1 % | 47,2 % | -9,6 % | – |
| Käyttökate | 56 t€ | 84 t€ | 70 t€ | 50 t€ | 36 t€ |
| Käyttökate-% | 14,9 % | 23,7 % | 22,9 % | 24,2 % | 15,6 % |
| Liikevoitto | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | 16,5 % | 20,5 % | 18,5 % | 13,3 % | 13,0 % |
| Tilikauden tulos | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | -86 t€ | 68 t€ | 56 t€ | 27 t€ | 38 t€ |
| Omavaraisuusaste | 70,5 % | 67,9 % | 50,5 % | 53,1 % | 54,2 % |
| Quick ratio | 2,31 | 2,00 | 1,24 | 3,91 | 1,28 |
| Current ratio | 2,31 | 2,02 | 1,25 | 3,91 | 1,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,4 % | 18,2 % | 28,1 % | 18,6 % | 8,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,9 % | 40,7 % | 50,3 % | 46,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 150 t€ | -136 t€ | -126 t€ | -81 t€ | -109 t€ |
| Henkilöstökulut | 86 t€ | -68 t€ | -56 t€ | -27 t€ | -38 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 71 t€ | -65 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -3 092 € | -976 € | -2 254 € | -808 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -5 064 € | -5 803 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 89 t€ | 95 t€ | 87 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Saamiset | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 145 t€ | 105 t€ | 86 t€ | 55 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 52 t€ | 68 t€ | 14 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 69 t€ | 64 t€ | 86 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 8 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 150 t€ | -136 t€ | -126 t€ | -81 t€ | -109 t€ |
| Henkilöstökulut | 86 t€ | -68 t€ | -56 t€ | -27 t€ | -38 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 71 t€ | -65 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -3 092 € | -976 € | -2 254 € | -808 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -5 064 € | -5 803 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 89 t€ | 95 t€ | 87 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Saamiset | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 145 t€ | 105 t€ | 86 t€ | 55 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Oma pääoma | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 52 t€ | 68 t€ | 14 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 69 t€ | 64 t€ | 86 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Muut arvopaperit | 41 t€ | 53 t€ | 5 027 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 41 t€ | 53 t€ | 5 027 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 18 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 71 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 10 t€ | -6 045 € | -4 702 € | -1 579 € | -1 897 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 17 t€ | 53 t€ | 7 923 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 068 € | 1 079 € | 2 425 € | 8 690 € | 1 369 € |
| Vastattavaa | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Valmiit tuotteet | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 7 461 € | 5 742 € | 0 € | 5 003 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 41 t€ | 33 t€ | 39 t€ | 13 t€ | 7 463 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -5 265 € | -1 239 € | -2 254 € | -809 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 28 t€ | 9 783 € | 6 248 € | 4 333 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 126 t€ | 80 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 71 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 0 € | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 000 € | 0 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 18 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Palvelujen ostot | 20 t€ | -5 797 € | -3 665 € | -2 313 € | -6 458 € |
| Ostot tilikauden aikana | 129 t€ | -130 t€ | -123 t€ | -79 t€ | -103 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 2 173 € | 263 € | 0 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 989 € | -2 822 € | -1 499 € | -947 € | -1 226 € |
| Palkat ja palkkiot | 73 t€ | -60 t€ | -50 t€ | -24 t€ | -34 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lvi Leivo Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 2,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.