Lvi Leivo Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 376 t€ och rörelseresultatet 62 t€; soliditet 70,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 70 t€ och inkomstskatterna 14 t€.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,3 % | 16,1 % | 47,2 % | -9,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 56 t€ | 84 t€ | 70 t€ | 50 t€ | 36 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,9 % | 23,7 % | 22,9 % | 24,2 % | 15,6 % |
| Rörelseresultat | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 20,5 % | 18,5 % | 13,3 % | 13,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Personalkostnader | -86 t€ | 68 t€ | 56 t€ | 27 t€ | 38 t€ |
| Soliditet | 70,5 % | 67,9 % | 50,5 % | 53,1 % | 54,2 % |
| Kassalikviditet | 2,31 | 2,00 | 1,24 | 3,91 | 1,28 |
| Current ratio | 2,31 | 2,02 | 1,25 | 3,91 | 1,28 |
| Relativ skuldsättning | 18,4 % | 18,2 % | 28,1 % | 18,6 % | 8,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 40,7 % | 50,3 % | 46,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Eget kapital | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 8 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 150 t€ | -136 t€ | -126 t€ | -81 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 86 t€ | -68 t€ | -56 t€ | -27 t€ | -38 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Övriga rörelsekostnader | 71 t€ | -65 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -3 092 € | -976 € | -2 254 € | -808 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -5 064 € | -5 803 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 89 t€ | 95 t€ | 87 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Fordringar | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Kassa och bank | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 145 t€ | 105 t€ | 86 t€ | 55 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Eget kapital | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 52 t€ | 68 t€ | 14 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 64 t€ | 86 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 353 t€ | 304 t€ | 207 t€ | 229 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 8 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 150 t€ | -136 t€ | -126 t€ | -81 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 86 t€ | -68 t€ | -56 t€ | -27 t€ | -38 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Övriga rörelsekostnader | 71 t€ | -65 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -3 092 € | -976 € | -2 254 € | -808 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -5 064 € | -5 803 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Bestående aktiva | 89 t€ | 95 t€ | 87 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Fordringar | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Kassa och bank | 60 t€ | 16 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 145 t€ | 105 t€ | 86 t€ | 55 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Eget kapital | 165 t€ | 136 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 23 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 52 t€ | 68 t€ | 14 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 64 t€ | 86 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Färdiga produkter | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Placeringar | 71 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 45 t€ | 28 t€ | 9 783 € | 6 248 € | 4 333 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 126 t€ | 80 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 068 € | 1 079 € | 2 425 € | 8 690 € | 1 369 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 17 t€ | 53 t€ | 7 923 € | 10 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 33 t€ | 39 t€ | 13 t€ | 7 463 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 129 t€ | -130 t€ | -123 t€ | -79 t€ | -103 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 39 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 44 t€ | 34 t€ | 42 t€ | 22 t€ | 8 832 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | -5 265 € | -1 239 € | -2 254 € | -809 € |
| Materiella tillgångar | 18 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 73 t€ | -60 t€ | -50 t€ | -24 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 7 461 € | 5 742 € | 0 € | 5 003 € |
| Passiva | 234 t€ | 200 t€ | 173 t€ | 82 t€ | 43 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 6 250 € | 12 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 2 173 € | 263 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 989 € | -2 822 € | -1 499 € | -947 € | -1 226 € |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 18 t€ |
| Övriga värdepapper | 41 t€ | 53 t€ | 5 027 € | 0 € | – |
| Finansiella värdepapper | 41 t€ | 53 t€ | 5 027 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 6 035 € | -11 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -5 887 € |
| Köp av tjänster | 20 t€ | -5 797 € | -3 665 € | -2 313 € | -6 458 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 000 € | 0 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 71 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 10 t€ | -6 045 € | -4 702 € | -1 579 € | -1 897 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lvi Leivo Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 2,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.