Niinan Kahvila Kuumakuppi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Orimattila, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 106 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 35,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 454 €.
Orimattila: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Öyskävöyskäre OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- CWC Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
- CloudyMind OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 126 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -15,6 % | – |
| Käyttökate | 19 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate-% | 18,3 % | 21,4 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 29 t€ |
| Liikevoitto-% | 19,8 % | 23,1 % |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 24 t€ |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | -20 t€ |
| Omavaraisuusaste | 35,6 % | 25,3 % |
| Quick ratio | 3,91 | 2,54 |
| Current ratio | 3,92 | 2,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 72,1 % | 69,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 30,4 % | 80,5 % |
| Taseen loppusumma | 119 t€ | 116 t€ |
| Oma pääoma | 42 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 34 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 126 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 32 t€ | 47 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 555 € | 2 074 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 977 € | 5 302 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 4 169 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 24 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 79 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 157 € | 799 € |
| Saamiset | 822 € | 2 175 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 45 t€ | 37 t€ |
| Vastaavaa | 119 t€ | 116 t€ |
| Oma pääoma | 42 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 65 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 76 t€ | 87 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 126 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 32 t€ | 47 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 555 € | 2 074 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 977 € | 5 302 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 4 169 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 79 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 157 € | 799 € |
| Saamiset | 822 € | 2 175 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 44 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 45 t€ | 37 t€ |
| Vastaavaa | 119 t€ | 116 t€ |
| Oma pääoma | 42 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 65 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 76 t€ | 87 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 000 € | 3 000 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | 24 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 666 € | 6 222 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 66 t€ | 70 t€ |
| Eläkekulut | 3 959 € | 3 490 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 384 € | 1 945 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 482 € |
| Vastattavaa | 119 t€ | 116 t€ |
| Liikearvo | 3 000 € | 3 000 € |
| Valmiit tuotteet | 157 € | 799 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 836 € | 248 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 192 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 973 € | 5 302 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 848 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 519 € | 918 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 822 € | 2 175 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 822 € | 501 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 29 t€ | 5 732 € |
| Sijoitukset | 66 t€ | 70 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 643 € | 1 411 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 555 € | 2 074 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 666 € | 6 222 € |
| Palvelujen ostot | 277 € | 102 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 65 t€ | 72 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 31 t€ | 45 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | -4 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 603 € | 3 699 € |
| Palkat ja palkkiot | 12 t€ | 13 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Niinan Kahvila Kuumakuppi Oy kuuluu toimialaluokassa kahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu suurempaan puoliskoon (207 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.