Niinan Kahvila Kuumakuppi Oy är ett aktiebolag med hemort i Orimattila, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 106 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 35,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 454 €.
Orimattila: 4 nya företag på 30 dagar
- Öyskävöyskäre OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- CWC Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
- CloudyMind OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 126 t€ |
| Förändring i omsättning | -15,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 19 t€ | 27 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,3 % | 21,4 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 29 t€ |
| Rörelsemarginal | 19,8 % | 23,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 13 t€ | 24 t€ |
| Personalkostnader | -22 t€ | -20 t€ |
| Soliditet | 35,6 % | 25,3 % |
| Kassalikviditet | 3,91 | 2,54 |
| Current ratio | 3,92 | 2,60 |
| Relativ skuldsättning | 72,1 % | 69,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 % | 80,5 % |
| Balansomslutning | 119 t€ | 116 t€ |
| Eget kapital | 42 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 126 t€ |
| Material och tjänster | 32 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 555 € | 2 074 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | 28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 977 € | 5 302 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 4 169 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 24 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 73 t€ | 79 t€ |
| Omsättningstillgångar | 157 € | 799 € |
| Fordringar | 822 € | 2 175 € |
| Kassa och bank | 44 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 45 t€ | 37 t€ |
| Aktiva | 119 t€ | 116 t€ |
| Eget kapital | 42 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 65 t€ | 72 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 87 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 126 t€ |
| Material och tjänster | 32 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 555 € | 2 074 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | 28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 977 € | 5 302 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 4 169 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 24 t€ |
| Bestående aktiva | 73 t€ | 79 t€ |
| Omsättningstillgångar | 157 € | 799 € |
| Fordringar | 822 € | 2 175 € |
| Kassa och bank | 44 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 45 t€ | 37 t€ |
| Aktiva | 119 t€ | 116 t€ |
| Eget kapital | 42 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 65 t€ | 72 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 87 t€ |
| Färdiga produkter | 157 € | 799 € |
| Placeringar | 66 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 822 € | 501 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 519 € | 918 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 29 t€ | 5 732 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 482 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 384 € | 1 945 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 192 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 31 t€ | 45 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 13 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 822 € | 2 175 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 973 € | 5 302 € |
| Materiella tillgångar | 4 666 € | 6 222 € |
| Löner och arvoden | 12 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 836 € | 248 € |
| Immateriella tillgångar | 3 000 € | 3 000 € |
| Passiva | 119 t€ | 116 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | -4 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 603 € | 3 699 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 65 t€ | 72 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 666 € | 6 222 € |
| Goodwill | 3 000 € | 3 000 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 555 € | 2 074 € |
| Köp av tjänster | 277 € | 102 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 848 € | 11 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 643 € | 1 411 € |
| Övriga aktier och andelar | 66 t€ | 70 t€ |
| Pensionskostnader | 3 959 € | 3 490 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Niinan Kahvila Kuumakuppi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen kaféer och kaffebarer (207 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.