Bombón Hair & Art Oy on osakeyhtiö, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 231 t€ ja liikevoitto 19 t€; omavaraisuusaste -137,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 10 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,6 % | 22,1 % | – |
| Käyttökate | 23 t€ | -3 319 € | -74 t€ |
| Käyttökate-% | 10,0 % | -1,4 % | -38,1 % |
| Liikevoitto | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,3 % | -3,0 % | -40,2 % |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | 86 t€ | 95 t€ |
| Omavaraisuusaste | -137,6 % | -159,1 % | -125,1 % |
| Quick ratio | 0,17 | 0,13 | 0,21 |
| Current ratio | 0,25 | 0,24 | 0,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 53,1 % | 61,0 % | 73,0 % |
| Taseen loppusumma | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Oma pääoma | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 881 € |
| Materiaalit ja palvelut | -87 t€ | -85 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | -86 t€ | -95 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -76 t€ | -70 t€ | -92 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 458 € | -2 806 € | -768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 25 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ |
| Vastaavaa | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Oma pääoma | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 115 t€ | 93 t€ |
| Vieras pääoma | 125 t€ | 145 t€ | 143 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 881 € |
| Materiaalit ja palvelut | -87 t€ | -85 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | -86 t€ | -95 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -76 t€ | -70 t€ | -92 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 458 € | -2 806 € | -768 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 25 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ |
| Vastaavaa | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Oma pääoma | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 115 t€ | 93 t€ |
| Vieras pääoma | 125 t€ | 145 t€ | 143 t€ |
| Eläkekulut | -6 808 € | -14 t€ | -12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 7 990 € | 7 990 € | 7 990 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 441 € | 1 428 € | 1 904 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -89 t€ | -79 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 081 € | 4 276 € | 4 292 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 401 € | 24 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 081 € | 3 921 € | 2 423 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 355 € | 751 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 2 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 458 € | -2 806 € | -769 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 47 t€ | 53 t€ | 33 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 24 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 7 990 € | 7 990 € | 7 990 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 55 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 24 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -1 980 € | -609 € | -6 673 € |
| Ostot tilikauden aikana | -33 t€ | -44 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 117 € |
| Palvelujen ostot | -50 t€ | -41 t€ | -44 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -37 t€ | -71 t€ | -76 t€ |
| Vastattavaa | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -4 002 € | 357 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 2 052 € | 780 € | 1 519 € |
| Koneet ja kalusto | 1 441 € | 1 428 € | 1 904 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Bombón Hair & Art Oy kuuluu toimialaluokassa kauneudenhoitopalvelut ylimpään 10 %:iin (336 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 7 253 €, 5,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta