Bombón Hair & Art Oy är ett aktiebolag, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 231 t€ och rörelseresultatet 19 t€; soliditet -137,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 10 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,6 % | 22,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | -3 319 € | -74 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,0 % | -1,4 % | -38,1 % |
| Rörelseresultat | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | -3,0 % | -40,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Personalkostnader | 46 t€ | 86 t€ | 95 t€ |
| Soliditet | -137,6 % | -159,1 % | -125,1 % |
| Kassalikviditet | 0,17 | 0,13 | 0,21 |
| Current ratio | 0,25 | 0,24 | 0,34 |
| Relativ skuldsättning | 53,1 % | 61,0 % | 73,0 % |
| Balansomslutning | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Eget kapital | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Kassa och bank | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 881 € |
| Material och tjänster | -87 t€ | -85 t€ | -83 t€ |
| Personalkostnader | -46 t€ | -86 t€ | -95 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Övriga rörelsekostnader | -76 t€ | -70 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 458 € | -2 806 € | -768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 25 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Eget kapital | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 113 t€ | 115 t€ | 93 t€ |
| Främmande kapital | 125 t€ | 145 t€ | 143 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 237 t€ | 194 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 881 € |
| Material och tjänster | -87 t€ | -85 t€ | -83 t€ |
| Personalkostnader | -46 t€ | -86 t€ | -95 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Övriga rörelsekostnader | -76 t€ | -70 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | -7 187 € | -78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 458 € | -2 806 € | -768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Bestående aktiva | 25 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 4 194 € | 2 522 € | 6 921 € |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Eget kapital | -71 t€ | -89 t€ | -79 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 113 t€ | 115 t€ | 93 t€ |
| Främmande kapital | 125 t€ | 145 t€ | 143 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -3 873 € | -3 869 € | -4 028 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 081 € | 3 921 € | 2 423 € |
| Pensionskostnader | -6 808 € | -14 t€ | -12 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 24 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | -9 994 € | -79 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 458 € | -2 806 € | -769 € |
| Långfristiga fordringar | 7 990 € | 7 990 € | 7 990 € |
| Immateriella tillgångar | 24 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 081 € | 4 276 € | 4 292 € |
| Passiva | 54 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -4 002 € | 357 € | 13 t€ |
| Löner och arvoden | -37 t€ | -71 t€ | -76 t€ |
| Köp av tjänster | -50 t€ | -41 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 2 052 € | 780 € | 1 519 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 7 990 € | 7 990 € | 7 990 € |
| Långfristiga övriga skulder | 11 t€ | 30 t€ | 50 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -1 980 € | -609 € | -6 673 € |
| Materiella tillgångar | 1 441 € | 1 428 € | 1 904 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 53 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 55 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 117 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 2 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 401 € | 24 t€ | 22 t€ |
| Material och förnödenheter | 9 233 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -33 t€ | -44 t€ | -51 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 355 € | 751 € |
| Maskiner och inventarier | 1 441 € | 1 428 € | 1 904 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -89 t€ | -79 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Bombón Hair & Art Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €, 5,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis