Epitomic Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2022, liikevaihto oli 293 t€ ja liikevoitto 252 t€; omavaraisuusaste 86,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 251 t€ ja tuloverot 51 t€.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 293 t€ | 265 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 10,3 % | – |
| Käyttökate | 252 t€ | 180 t€ |
| Käyttökate-% | 86,1 % | 67,8 % |
| Liikevoitto | 252 t€ | 180 t€ |
| Liikevoitto-% | 86,1 % | 67,8 % |
| Tilikauden tulos | 201 t€ | 144 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | 73 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,3 % | 73,3 % |
| Quick ratio | 3,67 | 2,51 |
| Current ratio | 3,67 | 2,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,1 % | 19,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 60,4 % | 100,4 % |
| Taseen loppusumma | 386 t€ | 196 t€ |
| Oma pääoma | 333 t€ | 143 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 119 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 293 t€ | 265 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 3 720 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -206 € |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | -73 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -30 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 252 t€ | 180 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 81 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 252 t€ | 180 t€ |
| Tuloverot | -51 t€ | -36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 201 t€ | 144 t€ |
Tase
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 194 t€ | 64 t€ |
| Saamiset | 73 t€ | 109 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 119 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 192 t€ | 131 t€ |
| Vastaavaa | 386 t€ | 196 t€ |
| Oma pääoma | 333 t€ | 143 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 730 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 52 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 52 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 293 t€ | 265 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 3 720 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -206 € |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | -73 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -30 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 252 t€ | 180 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 81 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 252 t€ | 180 t€ |
| Tuloverot | -51 t€ | -36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 201 t€ | 144 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 194 t€ | 64 t€ |
| Saamiset | 73 t€ | 109 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 119 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 192 t€ | 131 t€ |
| Vastaavaa | 386 t€ | 196 t€ |
| Oma pääoma | 333 t€ | 143 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 730 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 52 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 52 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 120 € | 3 120 € |
| Sijoitukset | 194 t€ | 64 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 132 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 386 t€ | 196 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 11 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 70 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 32 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 70 t€ | 68 t€ |
| Eläkekulut | -2 542 € | -2 037 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -206 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 730 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 120 € | 3 120 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 21 t€ | 52 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 100 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -362 € | -1 064 € |
| Palkat ja palkkiot | -19 t€ | -70 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 € | 37 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 194 t€ | 64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 201 t€ | 143 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -19 € | -12 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Epitomic Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3155 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 9,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.