Epitomic Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2022 var omsättningen 293 t€ och rörelseresultatet 252 t€; soliditet 86,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 251 t€ och inkomstskatterna 51 t€.
Esbo: 118 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|
| Omsättning | 293 t€ | 265 t€ |
| Förändring i omsättning | 10,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 252 t€ | 180 t€ |
| Rörelsebidrag % | 86,1 % | 67,8 % |
| Rörelseresultat | 252 t€ | 180 t€ |
| Rörelsemarginal | 86,1 % | 67,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 201 t€ | 144 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | 73 t€ |
| Soliditet | 86,3 % | 73,3 % |
| Kassalikviditet | 3,67 | 2,51 |
| Current ratio | 3,67 | 2,51 |
| Relativ skuldsättning | 18,1 % | 19,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 60,4 % | 100,4 % |
| Balansomslutning | 386 t€ | 196 t€ |
| Eget kapital | 333 t€ | 143 t€ |
| Kassa och bank | 119 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 293 t€ | 265 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 3 720 € |
| Material och tjänster | 0 € | -206 € |
| Personalkostnader | -22 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -30 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 252 t€ | 180 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 81 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 252 t€ | 180 t€ |
| Inkomstskatt | -51 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 144 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 194 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 109 t€ |
| Kassa och bank | 119 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 131 t€ |
| Aktiva | 386 t€ | 196 t€ |
| Eget kapital | 333 t€ | 143 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 730 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 52 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 52 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 293 t€ | 265 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 3 720 € |
| Material och tjänster | 0 € | -206 € |
| Personalkostnader | -22 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -30 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 252 t€ | 180 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 81 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 252 t€ | 180 t€ |
| Inkomstskatt | -51 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 144 t€ |
| Bestående aktiva | 194 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 109 t€ |
| Kassa och bank | 119 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 131 t€ |
| Aktiva | 386 t€ | 196 t€ |
| Eget kapital | 333 t€ | 143 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 730 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 52 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 52 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -206 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 132 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 52 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 201 t€ | 143 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 € | 37 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 100 € | 0 € |
| Löner och arvoden | -19 t€ | -70 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 70 t€ | 68 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -19 € | -12 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | -362 € | -1 064 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 120 € | 3 120 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 32 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 70 t€ | 105 t€ |
| Pensionskostnader | -2 542 € | -2 037 € |
| Långfristiga övriga skulder | 730 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 194 t€ | 64 t€ |
| Långfristiga fordringar | 3 120 € | 3 120 € |
| Placeringar | 194 t€ | 64 t€ |
| Passiva | 386 t€ | 196 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Epitomic Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 9,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.