Fortuna Favet Fortibus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 134 t€ ja liikevoitto 133 t€; omavaraisuusaste 62,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 133 t€ ja tuloverot 27 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Liikevaihdon muutos | -12,9 % | – | – | – |
| Käyttökate | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Käyttökate-% | 99,3 % | 99,1 % | – | – |
| Liikevoitto | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Liikevoitto-% | 99,3 % | 99,1 % | – | – |
| Tilikauden tulos | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Omavaraisuusaste | 62,3 % | 80,7 % | 95,4 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 2,08 | 2,45 | 0,65 | 303,22 |
| Current ratio | 2,08 | 2,45 | 0,65 | 303,22 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 47,3 % | 21,9 % | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 99,1 % | 86,8 % | -0,6 % | -0,6 % |
| Taseen loppusumma | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | -998 € | -1 393 € | -1 028 € | -717 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 131 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Tuloverot | -27 t€ | -30 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 132 t€ | 83 t€ | 5 428 € | 13 t€ |
| Vastaavaa | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Vieras pääoma | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | -998 € | -1 393 € | -1 028 € | -717 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 131 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Tuloverot | -27 t€ | -30 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 132 t€ | 83 t€ | 5 428 € | 13 t€ |
| Vastaavaa | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Vieras pääoma | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Sijoitukset | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 125 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 36 t€ | 3 355 € | 8 370 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -19 t€ | -1 745 € | -717 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 105 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 20 € | 13 € | 44 € | 44 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 t€ | 20 t€ | 174 t€ | 119 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 26 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 129 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 10 t€ | 62 t€ | 142 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 62 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Vastattavaa | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fortuna Favet Fortibus Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €, 16-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.