Fortuna Favet Fortibus Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 134 t€ och rörelseresultatet 133 t€; soliditet 62,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 133 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Förändring i omsättning | -12,9 % | – | – | – |
| Rörelsebidrag | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Rörelsebidrag % | 99,3 % | 99,1 % | – | – |
| Rörelseresultat | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Rörelsemarginal | 99,3 % | 99,1 % | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Soliditet | 62,3 % | 80,7 % | 95,4 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 2,08 | 2,45 | 0,65 | 303,22 |
| Current ratio | 2,08 | 2,45 | 0,65 | 303,22 |
| Relativ skuldsättning | 47,3 % | 21,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 99,1 % | 86,8 % | -0,6 % | -0,6 % |
| Balansomslutning | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Kassa och bank | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | -998 € | -1 393 € | -1 028 € | -717 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 131 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Inkomstskatt | -27 t€ | -30 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
| Rörliga aktiva | 132 t€ | 83 t€ | 5 428 € | 13 t€ |
| Aktiva | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Främmande kapital | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 134 t€ | 154 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | -998 € | -1 393 € | -1 028 € | -717 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 131 t€ | 153 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Inkomstskatt | -27 t€ | -30 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Bestående aktiva | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Fordringar | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 7 010 € | 1 005 € | 128 € | 1 078 € |
| Rörliga aktiva | 132 t€ | 83 t€ | 5 428 € | 13 t€ |
| Aktiva | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 105 t€ | 141 t€ | 173 t€ | 119 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Främmande kapital | 63 t€ | 34 t€ | 8 414 € | 44 € |
| Placeringar | 36 t€ | 92 t€ | 176 t€ | 105 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 125 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 36 t€ | 3 355 € | 8 370 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -19 t€ | -1 745 € | -717 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 105 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 € | 13 € | 44 € | 44 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 20 t€ | 20 t€ | 174 t€ | 119 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 104 t€ | 122 t€ | -1 028 € | -717 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 26 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 129 € |
| Kortfristiga fordringar | 125 t€ | 82 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 102 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 10 t€ | 62 t€ | 142 t€ | 105 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 62 t€ | 5 300 € | 12 t€ |
| Passiva | 168 t€ | 175 t€ | 181 t€ | 119 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Fortuna Favet Fortibus Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övriga konsumenttjänster som inte klassificerats på annat håll (687 företag med beskattningsbar inkomst; median 8 177 €, 16 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.