Nivelkirurgia THH Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 788 t€ ja liikevoitto 576 t€; omavaraisuusaste 94,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 463 t€ ja tuloverot 94 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 20,5 % | 27,5 % | – |
| Käyttökate | 551 t€ | 491 t€ | 381 t€ |
| Käyttökate-% | 69,9 % | 75,1 % | 74,3 % |
| Liikevoitto | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Liikevoitto-% | 73,1 % | 70,0 % | 65,9 % |
| Tilikauden tulos | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Henkilöstökulut | -16 t€ | 16 t€ | 13 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,6 % | 95,5 % | 93,0 % |
| Quick ratio | 11,29 | 9,94 | 9,73 |
| Current ratio | 11,29 | 9,94 | 9,73 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,7 % | 4,9 % | 7,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 50,2 % | 54,0 % | 51,8 % |
| Taseen loppusumma | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Oma pääoma | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 71 € | 3 059 € | -249 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 576 t€ | 461 t€ | 338 t€ |
| Tuloverot | 116 t€ | -93 t€ | -68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 373 t€ | 395 t€ | 176 t€ |
| Saamiset | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 596 t€ | 319 t€ | 384 t€ |
| Vastaavaa | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Oma pääoma | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 71 € | 3 059 € | -249 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 576 t€ | 461 t€ | 338 t€ |
| Tuloverot | 116 t€ | -93 t€ | -68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 373 t€ | 395 t€ | 176 t€ |
| Saamiset | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 596 t€ | 319 t€ | 384 t€ |
| Vastaavaa | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Oma pääoma | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Sijoitukset | 297 t€ | 296 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 230 € | 152 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 928 € | 13 t€ | 754 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 456 t€ | 314 t€ | 251 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 797 € | 1 391 € | 5 485 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 37 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 106 t€ | 121 t€ | 72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 530 € | -957 € | -249 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 76 t€ | 99 t€ | 129 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 47 t€ | 19 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 144 € | 1 711 € | 0 € |
| Vastattavaa | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 4 475 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 276 € | -3 712 € | -3 696 € |
| Koneet ja kalusto | 76 t€ | 99 t€ | 129 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -459 € | -459 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Palvelujen ostot | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 297 t€ | 296 t€ | 47 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | -13 t€ | -9 440 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nivelkirurgia THH Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään 10 %:iin (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 5,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.