Nivelkirurgia THH Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 788 t€ och rörelseresultatet 576 t€; soliditet 94,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 463 t€ och inkomstskatterna 94 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Förändring i omsättning | 20,5 % | 27,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 551 t€ | 491 t€ | 381 t€ |
| Rörelsebidrag % | 69,9 % | 75,1 % | 74,3 % |
| Rörelseresultat | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Rörelsemarginal | 73,1 % | 70,0 % | 65,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Personalkostnader | -16 t€ | 16 t€ | 13 t€ |
| Soliditet | 94,6 % | 95,5 % | 93,0 % |
| Kassalikviditet | 11,29 | 9,94 | 9,73 |
| Current ratio | 11,29 | 9,94 | 9,73 |
| Relativ skuldsättning | 6,7 % | 4,9 % | 7,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,2 % | 54,0 % | 51,8 % |
| Balansomslutning | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Eget kapital | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Kassa och bank | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Material och tjänster | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Personalkostnader | 16 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 71 € | 3 059 € | -249 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 576 t€ | 461 t€ | 338 t€ |
| Inkomstskatt | 116 t€ | -93 t€ | -68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 373 t€ | 395 t€ | 176 t€ |
| Fordringar | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Kassa och bank | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
| Rörliga aktiva | 596 t€ | 319 t€ | 384 t€ |
| Aktiva | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Eget kapital | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 788 t€ | 654 t€ | 513 t€ |
| Material och tjänster | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Personalkostnader | 16 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 576 t€ | 458 t€ | 338 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 71 € | 3 059 € | -249 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 576 t€ | 461 t€ | 338 t€ |
| Inkomstskatt | 116 t€ | -93 t€ | -68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Bestående aktiva | 373 t€ | 395 t€ | 176 t€ |
| Fordringar | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Kassa och bank | 488 t€ | 195 t€ | 155 t€ |
| Rörliga aktiva | 596 t€ | 319 t€ | 384 t€ |
| Aktiva | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Eget kapital | 916 t€ | 682 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 53 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Placeringar | 297 t€ | 296 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 230 € | 152 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 928 € | 13 t€ | 754 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 456 t€ | 314 t€ | 251 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 797 € | 1 391 € | 5 485 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 37 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 106 t€ | 121 t€ | 72 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 460 t€ | 368 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 109 t€ | 124 t€ | 230 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 530 € | -957 € | -249 € |
| Materiella tillgångar | 76 t€ | 99 t€ | 129 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 47 t€ | 19 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 144 € | 1 711 € | 0 € |
| Passiva | 969 t€ | 714 t€ | 561 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 4 475 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 276 € | -3 712 € | -3 696 € |
| Maskiner och inventarier | 76 t€ | 99 t€ | 129 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -459 € | -459 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 25 t€ | -33 t€ | -43 t€ |
| Köp av tjänster | 143 t€ | -116 t€ | -92 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 297 t€ | 296 t€ | 47 t€ |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -13 t€ | -9 440 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nivelkirurgia THH Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 5,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.