Stenhammar IT Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pirkkala, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 86 t€ ja liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 84,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 45 t€ ja tuloverot 9 154 €.
Pirkkala: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Roadbeach Invest OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Pinpoint OyAsuntojen vuokraus
- Salon Mia's Mirror Finland OyKauneudenhoitopalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -45,7 % | -5,0 % | -11,6 % | – |
| Käyttökate | 15 t€ | 51 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Käyttökate-% | 17,4 % | 31,9 % | 43,3 % | 49,8 % |
| Liikevoitto | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,4 % | 30,7 % | 41,2 % | 47,4 % |
| Tilikauden tulos | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Henkilöstökulut | 47 t€ | 89 t€ | 79 t€ | 79 t€ |
| Omavaraisuusaste | 84,5 % | 81,0 % | 87,6 % | 77,7 % |
| Quick ratio | 9,99 | 7,12 | 7,46 | 3,81 |
| Current ratio | 9,99 | 7,12 | 7,46 | 3,81 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 34,3 % | 24,6 % | 9,9 % | 10,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,8 % | 25,2 % | 43,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 € | 1 100 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -1 484 € | -829 € | – | – |
| Henkilöstökulut | -47 t€ | -89 t€ | -79 t€ | -79 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -23 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 577 € | 2 569 € | -3 871 € | 10 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 51 t€ | 65 t€ | 89 t€ |
| Tuloverot | -2 329 € | -9 163 € | -14 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 128 t€ | 128 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 4 784 € | 20 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 77 t€ | 123 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 28 t€ | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 267 € | 11 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 € | 1 100 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -1 484 € | -829 € | – | – |
| Henkilöstökulut | -47 t€ | -89 t€ | -79 t€ | -79 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -23 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 577 € | 2 569 € | -3 871 € | 10 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 51 t€ | 65 t€ | 89 t€ |
| Tuloverot | -2 329 € | -9 163 € | -14 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 128 t€ | 128 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 4 784 € | 20 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 77 t€ | 123 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 28 t€ | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 267 € | 11 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -3 921 € | 0 € |
| Muut arvopaperit | 22 t€ | 21 t€ | 96 t€ | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 22 t€ | 21 t€ | 96 t€ | 20 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 124 € | 5 831 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | 5 890 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 122 t€ | 122 t€ | – | – |
| Eläkekulut | -5 283 € | -7 298 € | -6 284 € | -6 184 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 135 € | 553 € | 130 € | 307 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 807 € | 5 093 € | 205 € | 918 € |
| Vastattavaa | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 125 € | 0 € | 14 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 13 t€ | 5 903 € | 7 960 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 009 € | -9 070 € | -4 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 € | 5 275 € | 2 394 € | 2 031 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 000 € | 5 000 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 284 € | 18 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 477 € | 374 € | 484 € | 383 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 151 t€ | 124 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 122 t€ | 122 t€ | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 124 € | 5 831 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Palvelujen ostot | -37 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 27 t€ | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | -1 447 € | -829 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 432 € | 5 749 € | 53 € | 10 € |
| Muut henkilösivukulut | -676 € | -1 092 € | -1 067 € | -1 570 € |
| Palkat ja palkkiot | -41 t€ | -80 t€ | -72 t€ | -71 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Stenhammar IT Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.