Stenhammar IT Oy är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 86 t€ och rörelseresultatet 13 t€; soliditet 84,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 45 t€ och inkomstskatterna 9 154 €.
Birkala: 10 nya företag på 30 dagar
- Roadbeach Invest OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Pinpoint OyAsuntojen vuokraus
- Salon Mia's Mirror Finland OyKauneudenhoitopalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Förändring i omsättning | -45,7 % | -5,0 % | -11,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 15 t€ | 51 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,4 % | 31,9 % | 43,3 % | 49,8 % |
| Rörelseresultat | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 30,7 % | 41,2 % | 47,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Personalkostnader | 47 t€ | 89 t€ | 79 t€ | 79 t€ |
| Soliditet | 84,5 % | 81,0 % | 87,6 % | 77,7 % |
| Kassalikviditet | 9,99 | 7,12 | 7,46 | 3,81 |
| Current ratio | 9,99 | 7,12 | 7,46 | 3,81 |
| Relativ skuldsättning | 34,3 % | 24,6 % | 9,9 % | 10,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 % | 25,2 % | 43,7 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 € | 1 100 € | – | – |
| Material och tjänster | -1 484 € | -829 € | – | – |
| Personalkostnader | -47 t€ | -89 t€ | -79 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Övriga rörelsekostnader | -23 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 577 € | 2 569 € | -3 871 € | 10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 51 t€ | 65 t€ | 89 t€ |
| Inkomstskatt | -2 329 € | -9 163 € | -14 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 128 t€ | 128 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 4 784 € | 20 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 77 t€ | 123 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 28 t€ | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 6 267 € | 11 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 86 t€ | 158 t€ | 166 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 € | 1 100 € | – | – |
| Material och tjänster | -1 484 € | -829 € | – | – |
| Personalkostnader | -47 t€ | -89 t€ | -79 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Övriga rörelsekostnader | -23 t€ | -19 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 89 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 577 € | 2 569 € | -3 871 € | 10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 51 t€ | 65 t€ | 89 t€ |
| Inkomstskatt | -2 329 € | -9 163 € | -14 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Bestående aktiva | 128 t€ | 128 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 4 784 € | 20 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 77 t€ | 123 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 161 t€ | 166 t€ | 117 t€ | 71 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 28 t€ | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 6 267 € | 11 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Placeringar | 122 t€ | 122 t€ | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 477 € | 374 € | 484 € | 383 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 € | 5 275 € | 2 394 € | 2 031 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 151 t€ | 124 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -3 921 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 807 € | 5 093 € | 205 € | 918 € |
| Långfristiga fordringar | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 135 € | 553 € | 130 € | 307 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 13 t€ | 5 903 € | 7 960 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1 447 € | -829 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 316 € | 42 t€ | 51 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 3 284 € | 18 t€ | 6 592 € | 9 261 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 009 € | -9 070 € | -4 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 5 124 € | 5 831 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | -41 t€ | -80 t€ | -72 t€ | -71 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 125 € | 0 € | 14 t€ | 18 t€ |
| Passiva | 190 t€ | 205 t€ | 133 t€ | 92 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 432 € | 5 749 € | 53 € | 10 € |
| Övriga lönebikostnader | -676 € | -1 092 € | -1 067 € | -1 570 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 27 t€ | – | – |
| Maskiner och inventarier | 5 124 € | 5 831 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 5 890 € | – | – |
| Övriga värdepapper | 22 t€ | 21 t€ | 96 t€ | 20 t€ |
| Finansiella värdepapper | 22 t€ | 21 t€ | 96 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -1 708 € | -1 944 € | -3 456 € | -4 608 € |
| Köp av tjänster | -37 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 000 € | 5 000 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 122 t€ | 122 t€ | – | – |
| Pensionskostnader | -5 283 € | -7 298 € | -6 284 € | -6 184 € |
| Långfristiga övriga skulder | 1 500 € | 1 500 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Stenhammar IT Oy till den övre halvan inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.