Hennalan Kuljetus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,4 M€ ja liikevoitto 20 t€; omavaraisuusaste 28,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 316 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,1 % | -2,9 % | 0,8 % | – |
| Käyttökate | -36 t€ | 193 t€ | 231 t€ | 270 t€ |
| Käyttökate-% | -1,5 % | 8,1 % | 9,4 % | 11,1 % |
| Liikevoitto | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,8 % | 1,6 % | 2,4 % | 5,5 % |
| Tilikauden tulos | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 28,4 % | 26,4 % | 24,5 % | 26,4 % |
| Quick ratio | 0,90 | 1,11 | 1,20 | 1,32 |
| Current ratio | 0,90 | 1,11 | 1,20 | 1,32 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 27,0 % | 30,1 % | 33,2 % | 29,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,3 % | 5,2 % | 10,5 % | 35,1 % |
| Taseen loppusumma | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 809 t€ | -807 t€ | -856 t€ | -911 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -263 t€ | -231 t€ | -195 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 676 € | 18 t€ | 36 t€ | 113 t€ |
| Tuloverot | 773 € | -4 316 € | -7 991 € | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Saamiset | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 457 t€ | 514 t€ | 564 t€ | 565 t€ |
| Vastaavaa | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 144 t€ | 257 t€ | 345 t€ | 291 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 507 t€ | 462 t€ | 472 t€ | 427 t€ |
| Vieras pääoma | 651 t€ | 718 t€ | 817 t€ | 718 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 809 t€ | -807 t€ | -856 t€ | -911 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -263 t€ | -231 t€ | -195 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 676 € | 18 t€ | 36 t€ | 113 t€ |
| Tuloverot | 773 € | -4 316 € | -7 991 € | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Saamiset | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 457 t€ | 514 t€ | 564 t€ | 565 t€ |
| Vastaavaa | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 144 t€ | 257 t€ | 345 t€ | 291 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 507 t€ | 462 t€ | 472 t€ | 427 t€ |
| Vieras pääoma | 651 t€ | 718 t€ | 817 t€ | 718 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 546 € | 10 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 133 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 68 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 254 t€ | 241 t€ | 234 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 30 t€ | 12 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 60 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 327 t€ | 335 t€ | 328 t€ | 353 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 537 t€ | -516 t€ | -609 t€ | -677 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 19 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 973 t€ | -917 t€ | -918 t€ | -867 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 184 t€ | 142 t€ | 184 t€ | 169 t€ |
| Vastattavaa | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 136 t€ | 230 t€ | 293 t€ | 222 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 245 € | 2 983 € | 2 795 € | 227 € |
| Muut henkilösivukulut | 59 t€ | -37 t€ | -56 t€ | -54 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 714 € | 18 t€ |
| Koneet ja kalusto | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Palvelujen ostot | 272 t€ | -291 t€ | -247 t€ | -234 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 131 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 137 t€ |
| Eläkekulut | 183 t€ | -172 t€ | -169 t€ | -158 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 8 180 € | 26 t€ | 44 t€ | 50 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hennalan Kuljetus Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.