Hennalan Kuljetus Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,4 M€ och rörelseresultatet 20 t€; soliditet 28,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 22 t€ och inkomstskatterna 4 316 €.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 1,1 % | -2,9 % | 0,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -36 t€ | 193 t€ | 231 t€ | 270 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,5 % | 8,1 % | 9,4 % | 11,1 % |
| Rörelseresultat | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 1,6 % | 2,4 % | 5,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 28,4 % | 26,4 % | 24,5 % | 26,4 % |
| Kassalikviditet | 0,90 | 1,11 | 1,20 | 1,32 |
| Current ratio | 0,90 | 1,11 | 1,20 | 1,32 |
| Relativ skuldsättning | 27,0 % | 30,1 % | 33,2 % | 29,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 5,2 % | 10,5 % | 35,1 % |
| Balansomslutning | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 809 t€ | -807 t€ | -856 t€ | -911 t€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -263 t€ | -231 t€ | -195 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 676 € | 18 t€ | 36 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 773 € | -4 316 € | -7 991 € | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Fordringar | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
| Rörliga aktiva | 457 t€ | 514 t€ | 564 t€ | 565 t€ |
| Aktiva | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 144 t€ | 257 t€ | 345 t€ | 291 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 507 t€ | 462 t€ | 472 t€ | 427 t€ |
| Främmande kapital | 651 t€ | 718 t€ | 817 t€ | 718 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 809 t€ | -807 t€ | -856 t€ | -911 t€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -263 t€ | -231 t€ | -195 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 39 t€ | 58 t€ | 133 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 676 € | 18 t€ | 36 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 773 € | -4 316 € | -7 991 € | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Bestående aktiva | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Fordringar | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 166 t€ | 208 t€ | 194 t€ |
| Rörliga aktiva | 457 t€ | 514 t€ | 564 t€ | 565 t€ |
| Aktiva | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 265 t€ | 258 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 144 t€ | 257 t€ | 345 t€ | 291 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 507 t€ | 462 t€ | 472 t€ | 427 t€ |
| Främmande kapital | 651 t€ | 718 t€ | 817 t€ | 718 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 546 € | 10 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 133 t€ | 113 t€ | 81 t€ | 68 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 254 t€ | 241 t€ | 234 t€ | 165 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 t€ | 12 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 60 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 327 t€ | 335 t€ | 328 t€ | 353 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 537 t€ | -516 t€ | -609 t€ | -677 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 902 € | 13 t€ | 28 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 359 t€ | 348 t€ | 356 t€ | 371 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Materiella tillgångar | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Löner och arvoden | 973 t€ | -917 t€ | -918 t€ | -867 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 184 t€ | 142 t€ | 184 t€ | 169 t€ |
| Passiva | 909 t€ | 976 t€ | 1,1 M€ | 976 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 136 t€ | 230 t€ | 293 t€ | 222 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 245 € | 2 983 € | 2 795 € | 227 € |
| Övriga lönebikostnader | 59 t€ | -37 t€ | -56 t€ | -54 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 7 714 € | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 453 t€ | 462 t€ | 518 t€ | 411 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 56 t€ | -154 t€ | -173 t€ | -137 t€ |
| Köp av tjänster | 272 t€ | -291 t€ | -247 t€ | -234 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 131 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 137 t€ |
| Pensionskostnader | 183 t€ | -172 t€ | -169 t€ | -158 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 8 180 € | 26 t€ | 44 t€ | 50 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hennalan Kuljetus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2781 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.