Hahl-Lampenius Medical Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hollola, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 511 t€ ja liikevoitto 267 t€; omavaraisuusaste 99,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 310 t€ ja tuloverot 63 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,9 % | 8,0 % | – |
| Käyttökate | 264 t€ | 309 t€ | 287 t€ |
| Käyttökate-% | 51,7 % | 57,5 % | 57,8 % |
| Liikevoitto | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Liikevoitto-% | 52,3 % | 56,7 % | 53,6 % |
| Tilikauden tulos | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Henkilöstökulut | -87 t€ | 80 t€ | 79 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,5 % | 98,2 % | 98,5 % |
| Quick ratio | 41,76 | 20,33 | 13,47 |
| Current ratio | 41,76 | 20,33 | 13,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,0 % | 2,7 % | 1,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 24,5 % | 29,9 % | 35,1 % |
| Taseen loppusumma | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Oma pääoma | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 15 t€ | 5 950 € |
| Materiaalit ja palvelut | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Henkilöstökulut | 87 t€ | -80 t€ | -79 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -45 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -26 t€ | -4 230 € | 471 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 293 t€ | 300 t€ | 267 t€ |
| Tuloverot | 56 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 767 t€ | 519 t€ | 488 t€ |
| Saamiset | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 205 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Oma pääoma | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Vieras pääoma | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 15 t€ | 5 950 € |
| Materiaalit ja palvelut | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Henkilöstökulut | 87 t€ | -80 t€ | -79 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -45 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -26 t€ | -4 230 € | 471 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 293 t€ | 300 t€ | 267 t€ |
| Tuloverot | 56 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 767 t€ | 519 t€ | 488 t€ |
| Saamiset | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 205 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Oma pääoma | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Vieras pääoma | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Sijoitukset | 758 t€ | 507 t€ | 425 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 16 € | 0 € | 911 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 136 € | 1 785 € | 1 472 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 731 t€ | 558 t€ | 394 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 774 € | 580 € | 540 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 760 € | 3 017 € | 3 091 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 51 t€ | 56 t€ | 51 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -85 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 821 € | -39 € | -37 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 297 € | 12 t€ | 63 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 61 t€ | -60 t€ | -61 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 019 € | 9 492 € | 4 968 € |
| Vastattavaa | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 930 € | 1 201 € | 15 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 456 € | -870 € | -1 135 € |
| Koneet ja kalusto | 9 297 € | 12 t€ | 63 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -14 t€ | -9 908 € | -2 538 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Palvelujen ostot | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 758 t€ | 507 t€ | 425 t€ |
| Eläkekulut | 25 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 16 t€ | 4 515 € | 3 031 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hahl-Lampenius Medical Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 3,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.