Hahl-Lampenius Medical Oy är ett aktiebolag med hemort i Hollola, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 511 t€ och rörelseresultatet 267 t€; soliditet 99,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 310 t€ och inkomstskatterna 63 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,9 % | 8,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 264 t€ | 309 t€ | 287 t€ |
| Rörelsebidrag % | 51,7 % | 57,5 % | 57,8 % |
| Rörelseresultat | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Rörelsemarginal | 52,3 % | 56,7 % | 53,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Personalkostnader | -87 t€ | 80 t€ | 79 t€ |
| Soliditet | 99,5 % | 98,2 % | 98,5 % |
| Kassalikviditet | 41,76 | 20,33 | 13,47 |
| Current ratio | 41,76 | 20,33 | 13,47 |
| Relativ skuldsättning | 1,0 % | 2,7 % | 1,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 % | 29,9 % | 35,1 % |
| Balansomslutning | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Eget kapital | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 15 t€ | 5 950 € |
| Material och tjänster | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Personalkostnader | 87 t€ | -80 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -45 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 t€ | -4 230 € | 471 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 293 t€ | 300 t€ | 267 t€ |
| Inkomstskatt | 56 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 767 t€ | 519 t€ | 488 t€ |
| Fordringar | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 205 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Aktiva | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Eget kapital | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Främmande kapital | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 t€ | 537 t€ | 497 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 15 t€ | 5 950 € |
| Material och tjänster | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Personalkostnader | 87 t€ | -80 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -45 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 267 t€ | 304 t€ | 266 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 t€ | -4 230 € | 471 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 293 t€ | 300 t€ | 267 t€ |
| Inkomstskatt | 56 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Bestående aktiva | 767 t€ | 519 t€ | 488 t€ |
| Fordringar | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 234 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 205 t€ | 291 t€ | 128 t€ |
| Aktiva | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Eget kapital | 968 t€ | 796 t€ | 607 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Främmande kapital | 4 915 € | 14 t€ | 9 531 € |
| Placeringar | 758 t€ | 507 t€ | 425 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 16 € | 0 € | 911 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 136 € | 1 785 € | 1 472 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 731 t€ | 558 t€ | 394 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 774 € | 580 € | 540 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 760 € | 3 017 € | 3 091 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 51 t€ | 56 t€ | 51 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -85 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 237 t€ | 238 t€ | 213 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 52 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 821 € | -39 € | -37 € |
| Materiella tillgångar | 9 297 € | 12 t€ | 63 t€ |
| Löner och arvoden | 61 t€ | -60 t€ | -61 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 019 € | 9 492 € | 4 968 € |
| Passiva | 972 t€ | 810 t€ | 616 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 930 € | 1 201 € | 15 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 456 € | -870 € | -1 135 € |
| Maskiner och inventarier | 9 297 € | 12 t€ | 63 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -14 t€ | -9 908 € | -2 538 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 099 € | -4 132 € | -21 t€ |
| Köp av tjänster | 113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 758 t€ | 507 t€ | 425 t€ |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 16 t€ | 4 515 € | 3 031 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hahl-Lampenius Medical Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 3,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.