Kuljetusliike T. Kainulainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 3,5 M€ ja liikevoitto 269 t€; omavaraisuusaste 25,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 83 t€ ja tuloverot 17 t€.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 108,4 % | 14,4 % | -7,7 % | 1,2 % | – |
| Käyttökate | 592 t€ | 315 t€ | 338 t€ | 304 t€ | 354 t€ |
| Käyttökate-% | 17,0 % | 18,8 % | 23,1 % | 19,2 % | 22,6 % |
| Liikevoitto | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,7 % | 6,4 % | 10,3 % | 4,8 % | 4,6 % |
| Tilikauden tulos | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Henkilöstökulut | 2,0 M€ | 875 t€ | 716 t€ | 802 t€ | 738 t€ |
| Omavaraisuusaste | 25,5 % | 29,8 % | 32,2 % | 26,0 % | 20,5 % |
| Quick ratio | 1,05 | 1,08 | 0,89 | 0,94 | 0,77 |
| Current ratio | 1,05 | 1,08 | 0,89 | 0,94 | 0,77 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 47,8 % | 57,4 % | 55,9 % | 53,1 % | 64,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 33,9 % | 16,2 % | 28,0 % | 18,1 % | 16,0 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 108 t€ | 65 t€ | 109 t€ | 54 t€ | 21 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -798 t€ | -409 t€ | -412 t€ | -416 t€ | -328 t€ |
| Henkilöstökulut | -2,0 M€ | -875 t€ | -716 t€ | -802 t€ | -738 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -239 t€ | -138 t€ | -104 t€ | -115 t€ | -165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -27 t€ | -25 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 242 t€ | 83 t€ | 136 t€ | 66 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | -49 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 813 t€ | 788 t€ | 682 t€ | 858 t€ |
| Saamiset | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 554 t€ | 416 t€ | 453 t€ | 402 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 512 t€ | 469 t€ | 481 t€ | 525 t€ |
| Vieras pääoma | 1,7 M€ | 959 t€ | 816 t€ | 840 t€ | 1,0 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 108 t€ | 65 t€ | 109 t€ | 54 t€ | 21 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -798 t€ | -409 t€ | -412 t€ | -416 t€ | -328 t€ |
| Henkilöstökulut | -2,0 M€ | -875 t€ | -716 t€ | -802 t€ | -738 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -239 t€ | -138 t€ | -104 t€ | -115 t€ | -165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -27 t€ | -25 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 242 t€ | 83 t€ | 136 t€ | 66 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | -49 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 813 t€ | 788 t€ | 682 t€ | 858 t€ |
| Saamiset | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 554 t€ | 416 t€ | 453 t€ | 402 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 512 t€ | 469 t€ | 481 t€ | 525 t€ |
| Vieras pääoma | 1,7 M€ | 959 t€ | 816 t€ | 840 t€ | 1,0 M€ |
| Sijoitukset | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 3 644 € | 0 € | 0 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 214 t€ | 110 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 77 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3 968 € | 5 926 € | 5 250 € | 7 080 € | 990 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 140 t€ | 107 t€ | 44 t€ | 7 094 € | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 21 t€ | 19 t€ | 59 t€ | 56 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 118 t€ | 78 t€ | 52 t€ | 253 t€ | 366 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 460 t€ | 221 t€ | 135 t€ | 220 t€ | 209 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -483 t€ | -294 t€ | -341 t€ | -351 t€ | -229 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -35 t€ | -30 t€ | -20 t€ | -11 t€ | -18 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 795 t€ | 771 t€ | 664 t€ | 846 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -1,6 M€ | -711 t€ | -587 t€ | -659 t€ | -608 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 442 t€ | 201 t€ | 107 t€ | 143 t€ | 82 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 968 € | 5 926 € | 5 250 € | 7 080 € | 990 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 22 t€ | 8 975 € | 1 250 € | 500 € | 400 € |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 215 € | 4 350 € | 3 149 € | 55 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -49 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -26 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,1 M€ | 795 t€ | 771 t€ | 664 t€ | 846 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Palvelujen ostot | -315 t€ | -115 t€ | -70 t€ | -65 t€ | -99 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 290 t€ | 123 t€ | 231 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eläkekulut | -294 t€ | -140 t€ | -108 t€ | -117 t€ | -104 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 127 € | 253 € | 1 169 € | 500 € | 369 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetusliike T. Kainulainen Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus suurempaan puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.