Kuljetusliike T. Kainulainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 3,5 M€ och rörelseresultatet 269 t€; soliditet 25,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 83 t€ och inkomstskatterna 17 t€.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 108,4 % | 14,4 % | -7,7 % | 1,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 592 t€ | 315 t€ | 338 t€ | 304 t€ | 354 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,0 % | 18,8 % | 23,1 % | 19,2 % | 22,6 % |
| Rörelseresultat | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 6,4 % | 10,3 % | 4,8 % | 4,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Personalkostnader | 2,0 M€ | 875 t€ | 716 t€ | 802 t€ | 738 t€ |
| Soliditet | 25,5 % | 29,8 % | 32,2 % | 26,0 % | 20,5 % |
| Kassalikviditet | 1,05 | 1,08 | 0,89 | 0,94 | 0,77 |
| Current ratio | 1,05 | 1,08 | 0,89 | 0,94 | 0,77 |
| Relativ skuldsättning | 47,8 % | 57,4 % | 55,9 % | 53,1 % | 64,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 % | 16,2 % | 28,0 % | 18,1 % | 16,0 % |
| Balansomslutning | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Kassa och bank | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 108 t€ | 65 t€ | 109 t€ | 54 t€ | 21 t€ |
| Material och tjänster | -798 t€ | -409 t€ | -412 t€ | -416 t€ | -328 t€ |
| Personalkostnader | -2,0 M€ | -875 t€ | -716 t€ | -802 t€ | -738 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -239 t€ | -138 t€ | -104 t€ | -115 t€ | -165 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | -25 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 242 t€ | 83 t€ | 136 t€ | 66 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | -49 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 813 t€ | 788 t€ | 682 t€ | 858 t€ |
| Fordringar | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Kassa och bank | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 554 t€ | 416 t€ | 453 t€ | 402 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 512 t€ | 469 t€ | 481 t€ | 525 t€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 959 t€ | 816 t€ | 840 t€ | 1,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 108 t€ | 65 t€ | 109 t€ | 54 t€ | 21 t€ |
| Material och tjänster | -798 t€ | -409 t€ | -412 t€ | -416 t€ | -328 t€ |
| Personalkostnader | -2,0 M€ | -875 t€ | -716 t€ | -802 t€ | -738 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -239 t€ | -138 t€ | -104 t€ | -115 t€ | -165 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 269 t€ | 108 t€ | 151 t€ | 77 t€ | 71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | -25 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 242 t€ | 83 t€ | 136 t€ | 66 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | -49 t€ | -17 t€ | -27 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 813 t€ | 788 t€ | 682 t€ | 858 t€ |
| Fordringar | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Kassa och bank | 599 t€ | 301 t€ | 221 t€ | 177 t€ | 90 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 554 t€ | 416 t€ | 453 t€ | 402 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 568 t€ | 408 t€ | 388 t€ | 295 t€ | 258 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 512 t€ | 469 t€ | 481 t€ | 525 t€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 959 t€ | 816 t€ | 840 t€ | 1,0 M€ |
| Placeringar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 3 644 € | 0 € | 0 € | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 214 t€ | 110 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 77 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 968 € | 5 926 € | 5 250 € | 7 080 € | 990 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 140 t€ | 107 t€ | 44 t€ | 7 094 € | -18 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 19 t€ | 59 t€ | 56 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 118 t€ | 78 t€ | 52 t€ | 253 t€ | 366 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 460 t€ | 221 t€ | 135 t€ | 220 t€ | 209 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ | 232 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -483 t€ | -294 t€ | -341 t€ | -351 t€ | -229 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 193 t€ | 66 t€ | 109 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 516 t€ | 253 t€ | 195 t€ | 276 t€ | 311 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -35 t€ | -30 t€ | -20 t€ | -11 t€ | -18 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 795 t€ | 771 t€ | 664 t€ | 846 t€ |
| Löner och arvoden | -1,6 M€ | -711 t€ | -587 t€ | -659 t€ | -608 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 442 t€ | 201 t€ | 107 t€ | 143 t€ | 82 t€ |
| Immateriella tillgångar | 3 968 € | 5 926 € | 5 250 € | 7 080 € | 990 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 22 t€ | 8 975 € | 1 250 € | 500 € | 400 € |
| Passiva | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 215 € | 4 350 € | 3 149 € | 55 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -49 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -26 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 600 t€ | 447 t€ | 347 t€ | 359 t€ | 477 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1,1 M€ | 795 t€ | 771 t€ | 664 t€ | 846 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -323 t€ | -207 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -283 t€ |
| Köp av tjänster | -315 t€ | -115 t€ | -70 t€ | -65 t€ | -99 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 290 t€ | 123 t€ | 231 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Pensionskostnader | -294 t€ | -140 t€ | -108 t€ | -117 t€ | -104 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 127 € | 253 € | 1 169 € | 500 € | 369 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuljetusliike T. Kainulainen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2781 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.