Patasi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapinlahti, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 901 t€ ja liikevoitto 33 t€; omavaraisuusaste 82,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 049 € ja tuloverot 610 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 27,2 % | 111,8 % | -42,7 % | 189,9 % | – |
| Käyttökate | 570 € | 65 t€ | 21 t€ | 59 t€ | 44 t€ |
| Käyttökate-% | 0,1 % | 9,1 % | 6,1 % | 10,2 % | 21,9 % |
| Liikevoitto | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,7 % | 3,6 % | 0,7 % | 7,1 % | 16,7 % |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -177 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 24 t€ |
| Omavaraisuusaste | 82,4 % | 54,1 % | 37,9 % | 75,0 % | 74,6 % |
| Quick ratio | 2,06 | 1,17 | 0,74 | 2,04 | 2,10 |
| Current ratio | 2,06 | 1,17 | 0,74 | 2,04 | 2,10 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,0 % | 12,4 % | 41,5 % | 4,7 % | 8,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,7 % | 23,2 % | 1,8 % | 39,1 % | 53,8 % |
| Taseen loppusumma | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 410 € | 320 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 579 t€ | -450 t€ | -188 t€ | -395 t€ | -99 t€ |
| Henkilöstökulut | 177 t€ | -98 t€ | -58 t€ | -54 t€ | -24 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 80 t€ | -97 t€ | -67 t€ | -76 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 931 € | -2 102 € | -8 € | -185 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 23 t€ | 2 201 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 847 € | 785 € | -635 € | -8 536 € | -6 324 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 98 t€ | 118 t€ | 136 t€ | 54 t€ | 32 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 56 t€ | 74 t€ | 88 t€ | 56 t€ | 36 t€ |
| Vastaavaa | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 25 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 63 t€ | 119 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 88 t€ | 139 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 410 € | 320 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 579 t€ | -450 t€ | -188 t€ | -395 t€ | -99 t€ |
| Henkilöstökulut | 177 t€ | -98 t€ | -58 t€ | -54 t€ | -24 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 80 t€ | -97 t€ | -67 t€ | -76 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 931 € | -2 102 € | -8 € | -185 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 23 t€ | 2 201 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 847 € | 785 € | -635 € | -8 536 € | -6 324 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 98 t€ | 118 t€ | 136 t€ | 54 t€ | 32 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 56 t€ | 74 t€ | 88 t€ | 56 t€ | 36 t€ |
| Vastaavaa | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Oma pääoma | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 25 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 63 t€ | 119 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 88 t€ | 139 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 977 € | 5 440 € | 77 t€ | 4 044 € | 1 517 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 807 € | 5 270 € | 5 025 € | 3 887 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 20 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 104 t€ | 80 t€ | 83 t€ | 51 t€ | 23 t€ |
| Vastattavaa | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 534 € | 712 € | 949 € | 1 266 € | 1 688 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 67 € | 72 € | 0 € | 4 € | 15 € |
| Aineettomat oikeudet | 534 € | 712 € | 949 € | 1 266 € | 1 688 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 15 t€ | 24 t€ | 5 622 € | 5 078 € | 704 € |
| Ostot tilikauden aikana | 281 t€ | -173 t€ | -80 t€ | -284 t€ | -99 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 100 € | 9 160 € | 12 t€ | 10 t€ | 12 t€ |
| Eläkekulut | 39 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -5 015 € |
| Palvelujen ostot | 298 t€ | -277 t€ | -108 t€ | -111 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 25 t€ | 0 € | – | – |
| Koneet ja kalusto | 97 t€ | 117 t€ | 135 t€ | 53 t€ | 30 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 247 € | 13 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 97 t€ | 117 t€ | 135 t€ | 53 t€ | 30 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 834 € | -3 495 € | -1 456 € | -1 209 € | -2 442 € |
| Palkat ja palkkiot | 130 t€ | -68 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 719 € | 5 902 € | 25 t€ | 273 € | 1 206 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 998 € | -2 174 € | -8 € | -189 € | -14 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Patasi Oy kuuluu toimialaluokassa muu rakennustekninen palvelu pienempään puoliskoon (823 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.