Patasi Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 901 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 82,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 049 € och inkomstskatterna 610 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Förändring i omsättning | 27,2 % | 111,8 % | -42,7 % | 189,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 570 € | 65 t€ | 21 t€ | 59 t€ | 44 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 9,1 % | 6,1 % | 10,2 % | 21,9 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 3,6 % | 0,7 % | 7,1 % | 16,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -177 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 24 t€ |
| Soliditet | 82,4 % | 54,1 % | 37,9 % | 75,0 % | 74,6 % |
| Kassalikviditet | 2,06 | 1,17 | 0,74 | 2,04 | 2,10 |
| Current ratio | 2,06 | 1,17 | 0,74 | 2,04 | 2,10 |
| Relativ skuldsättning | 3,0 % | 12,4 % | 41,5 % | 4,7 % | 8,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,7 % | 23,2 % | 1,8 % | 39,1 % | 53,8 % |
| Balansomslutning | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 410 € | 320 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 579 t€ | -450 t€ | -188 t€ | -395 t€ | -99 t€ |
| Personalkostnader | 177 t€ | -98 t€ | -58 t€ | -54 t€ | -24 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 80 t€ | -97 t€ | -67 t€ | -76 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 931 € | -2 102 € | -8 € | -185 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 23 t€ | 2 201 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 847 € | 785 € | -635 € | -8 536 € | -6 324 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 98 t€ | 118 t€ | 136 t€ | 54 t€ | 32 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 56 t€ | 74 t€ | 88 t€ | 56 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 25 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 63 t€ | 119 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 88 t€ | 139 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 901 t€ | 708 t€ | 334 t€ | 583 t€ | 201 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 410 € | 320 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 579 t€ | -450 t€ | -188 t€ | -395 t€ | -99 t€ |
| Personalkostnader | 177 t€ | -98 t€ | -58 t€ | -54 t€ | -24 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 80 t€ | -97 t€ | -67 t€ | -76 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 25 t€ | 2 209 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 931 € | -2 102 € | -8 € | -185 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 23 t€ | 2 201 € | 41 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 847 € | 785 € | -635 € | -8 536 € | -6 324 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 98 t€ | 118 t€ | 136 t€ | 54 t€ | 32 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 53 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 56 t€ | 74 t€ | 88 t€ | 56 t€ | 36 t€ |
| Aktiva | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 104 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 25 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 63 t€ | 119 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 88 t€ | 139 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 977 € | 5 440 € | 77 t€ | 4 044 € | 1 517 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 807 € | 5 270 € | 5 025 € | 3 887 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 33 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 20 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 104 t€ | 80 t€ | 83 t€ | 51 t€ | 23 t€ |
| Passiva | 153 t€ | 192 t€ | 224 t€ | 111 t€ | 68 t€ |
| Immateriella tillgångar | 534 € | 712 € | 949 € | 1 266 € | 1 688 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 67 € | 72 € | 0 € | 4 € | 15 € |
| Immateriella rättigheter | 534 € | 712 € | 949 € | 1 266 € | 1 688 € |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 20 t€ | 42 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 24 t€ | 5 622 € | 5 078 € | 704 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 281 t€ | -173 t€ | -80 t€ | -284 t€ | -99 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 100 € | 9 160 € | 12 t€ | 10 t€ | 12 t€ |
| Pensionskostnader | 39 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -5 015 € |
| Köp av tjänster | 298 t€ | -277 t€ | -108 t€ | -111 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 25 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 97 t€ | 117 t€ | 135 t€ | 53 t€ | 30 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 247 € | 13 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Materiella tillgångar | 97 t€ | 117 t€ | 135 t€ | 53 t€ | 30 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 8 834 € | -3 495 € | -1 456 € | -1 209 € | -2 442 € |
| Löner och arvoden | 130 t€ | -68 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 719 € | 5 902 € | 25 t€ | 273 € | 1 206 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 24 t€ | 1 566 € | 32 t€ | 27 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 998 € | -2 174 € | -8 € | -189 € | -14 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Patasi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig byggteknisk verksamhet (823 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.