Tommola Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 58 t€ ja liikevoitto 42 t€; omavaraisuusaste 73,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 8 026 €.
Kotka: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,7 % | 8,3 % | 125,7 % | – |
| Käyttökate | 50 t€ | 55 t€ | 50 t€ | 21 t€ |
| Käyttökate-% | 85,9 % | 86,8 % | 86,2 % | 82,0 % |
| Liikevoitto | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Liikevoitto-% | 71,5 % | 72,6 % | 69,9 % | 42,6 % |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Omavaraisuusaste | 73,9 % | 45,9 % | 24,3 % | 4,5 % |
| Quick ratio | 0,18 | 0,49 | 0,35 | 0,41 |
| Current ratio | 0,18 | 0,49 | 0,35 | 0,41 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 63,4 % | 137,8 % | 206,1 % | 630,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,5 % | 47,9 % | 80,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 181 € | -8 341 € | -8 004 € | -4 642 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 9 590 € |
| Tuloverot | -7 697 € | -8 810 € | -7 680 € | -1 918 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Saamiset | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 629 € | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 37 t€ | 87 t€ | 125 t€ | 166 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 181 € | -8 341 € | -8 004 € | -4 642 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 9 590 € |
| Tuloverot | -7 697 € | -8 810 € | -7 680 € | -1 918 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Pysyvät vastaavat | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Saamiset | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 629 € | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Oma pääoma | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 37 t€ | 87 t€ | 125 t€ | 166 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 181 € | 3 130 € | 176 € | 175 € |
| Vastattavaa | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 445 € | 90 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 € | 665 € | 8 063 € | 2 143 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 6 007 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 37 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 4 844 € | 3 920 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tommola Group Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta ylimpään neljännekseen (819 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 959 €, 4,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.