Tommola Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 58 t€ och rörelseresultatet 42 t€; soliditet 73,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 8 026 €.
Kotka: 7 nya företag på 30 dagar
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,7 % | 8,3 % | 125,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 50 t€ | 55 t€ | 50 t€ | 21 t€ |
| Rörelsebidrag % | 85,9 % | 86,8 % | 86,2 % | 82,0 % |
| Rörelseresultat | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 71,5 % | 72,6 % | 69,9 % | 42,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Soliditet | 73,9 % | 45,9 % | 24,3 % | 4,5 % |
| Kassalikviditet | 0,18 | 0,49 | 0,35 | 0,41 |
| Current ratio | 0,18 | 0,49 | 0,35 | 0,41 |
| Relativ skuldsättning | 63,4 % | 137,8 % | 206,1 % | 630,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 % | 47,9 % | 80,0 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Kassa och bank | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -8 181 € | -8 341 € | -8 004 € | -4 642 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 9 590 € |
| Inkomstskatt | -7 697 € | -8 810 € | -7 680 € | -1 918 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Fordringar | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Kassa och bank | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 6 629 € | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 87 t€ | 125 t€ | 166 t€ |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -8 181 € | -8 341 € | -8 004 € | -4 642 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 38 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 9 590 € |
| Inkomstskatt | -7 697 € | -8 810 € | -7 680 € | -1 918 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Bestående aktiva | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Fordringar | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Kassa och bank | 6 184 € | 11 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 6 629 € | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 104 t€ | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 87 t€ | 125 t€ | 166 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 74 t€ | 38 t€ | 7 672 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 445 € | 90 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 181 € | 3 130 € | 176 € | 175 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 6 007 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 7 672 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 096 € | -1 658 € | -2 214 € | -1 372 € |
| Kortfristiga fordringar | 445 € | 6 097 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 135 t€ | 143 t€ | 152 t€ | 161 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 € | 665 € | 8 063 € | 2 143 € |
| Passiva | 141 t€ | 160 t€ | 163 t€ | 174 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | -8 368 € | -8 924 € | -9 519 € | -10 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 4 844 € | 3 920 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 52 t€ | 93 t€ | 136 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tommola Group Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen förvaltning av bostäder och bostadsfastigheter (820 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 959 €, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.