Holding Asta ja Tapio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 15 t€ ja liikevoitto 3 457 €; omavaraisuusaste 77,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 454 €.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Liikevaihdon muutos | 0,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 0,0 % | 300,1 % | – |
| Käyttökate | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Käyttökate-% | 22,3 % | 23,6 % | 23,5 % | 10,6 % | 14,1 % | -48,8 % |
| Liikevoitto | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Liikevoitto-% | 22,3 % | 23,6 % | 23,5 % | 10,6 % | 14,1 % | -48,8 % |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Henkilöstökulut | -1 053 € | 949 € | 819 € | 695 € | -742 € | 77 € |
| Omavaraisuusaste | 77,1 % | 83,3 % | 90,2 % | 96,3 % | 99,8 % | 97,4 % |
| Quick ratio | 3,13 | 4,27 | 7,22 | 19,53 | 298,09 | 29,80 |
| Current ratio | 3,13 | 4,27 | 7,22 | 19,53 | 298,09 | 29,80 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1374,8 % | 988,3 % | 607,2 % | 233,8 % | 14,7 % | 820,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,9 % | 0,4 % | 1,6 % | -1,6 % | 0,5 % | 0,4 % |
| Taseen loppusumma | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 81 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | 742 € | -77 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -5 281 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 1 407 € | 9 976 € | -15 t€ | 3 970 € | 7 078 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 5 060 € | 13 t€ | -13 t€ | 5 997 € | 5 320 € |
| Tuloverot | 4 390 € | -2 333 € | -348 € | -911 € | -1 260 € | -1 023 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Saamiset | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 666 t€ | 654 t€ | 655 t€ | 658 t€ | 719 t€ | 880 t€ |
| Vastaavaa | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Oma pääoma | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 81 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | 742 € | -77 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -5 281 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 1 407 € | 9 976 € | -15 t€ | 3 970 € | 7 078 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 5 060 € | 13 t€ | -13 t€ | 5 997 € | 5 320 € |
| Tuloverot | 4 390 € | -2 333 € | -348 € | -911 € | -1 260 € | -1 023 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Pysyvät vastaavat | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Saamiset | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 666 t€ | 654 t€ | 655 t€ | 658 t€ | 719 t€ | 880 t€ |
| Vastaavaa | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Oma pääoma | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 2 659 € | -7 296 € | 13 t€ | -18 t€ | -304 € | 2 131 € |
| Muut arvopaperit | 616 t€ | 601 t€ | 450 t€ | 440 t€ | 455 t€ | 301 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Rahoitusarvopaperit | 616 t€ | 601 t€ | 450 t€ | 440 t€ | 455 t€ | 301 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | 1 637 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 23 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 323 € | 287 € | 484 € | 447 € | 1 749 € | 473 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 913 € | 0 € | 22 € | 2 075 € |
| Vastattavaa | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 894 € | 1 346 € | 0 € | 274 € | 0 € | 638 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 626 € | -5 900 € | -8 158 € | -7 416 € | -4 825 € | -1 639 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 212 t€ | 151 t€ | 90 t€ | 33 t€ | 363 € | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 117 € | 115 € | 31 € | 31 € | 9 € | 57 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 699 t€ | 758 t€ | 811 t€ | 898 t€ | 972 t€ | 1,1 M€ |
| Sijoitukset | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 340 € | 0 € | 300 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 19 t€ | 15 t€ | 4 697 € | 10 t€ | 9 100 € | 6 586 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | -895 € | -77 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Holding Asta ja Tapio Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta suurempaan puoliskoon (819 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 959 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.