Holding Asta ja Tapio Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 15 t€ och rörelseresultatet 3 457 €; soliditet 77,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 454 €.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Förändring i omsättning | 0,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 0,0 % | 300,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Rörelsebidrag % | 22,3 % | 23,6 % | 23,5 % | 10,6 % | 14,1 % | -48,8 % |
| Rörelseresultat | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Rörelsemarginal | 22,3 % | 23,6 % | 23,5 % | 10,6 % | 14,1 % | -48,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Personalkostnader | -1 053 € | 949 € | 819 € | 695 € | -742 € | 77 € |
| Soliditet | 77,1 % | 83,3 % | 90,2 % | 96,3 % | 99,8 % | 97,4 % |
| Kassalikviditet | 3,13 | 4,27 | 7,22 | 19,53 | 298,09 | 29,80 |
| Current ratio | 3,13 | 4,27 | 7,22 | 19,53 | 298,09 | 29,80 |
| Relativ skuldsättning | 1374,8 % | 988,3 % | 607,2 % | 233,8 % | 14,7 % | 820,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 0,4 % | 1,6 % | -1,6 % | 0,5 % | 0,4 % |
| Balansomslutning | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 81 € | 0 € |
| Personalkostnader | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | 742 € | -77 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -5 281 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 1 407 € | 9 976 € | -15 t€ | 3 970 € | 7 078 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 5 060 € | 13 t€ | -13 t€ | 5 997 € | 5 320 € |
| Inkomstskatt | 4 390 € | -2 333 € | -348 € | -911 € | -1 260 € | -1 023 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Fordringar | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
| Rörliga aktiva | 666 t€ | 654 t€ | 655 t€ | 658 t€ | 719 t€ | 880 t€ |
| Aktiva | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Eget kapital | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Främmande kapital | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 3 599 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 81 € | 0 € |
| Personalkostnader | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | 742 € | -77 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -5 281 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 457 € | 3 652 € | 3 500 € | 1 533 € | 2 027 € | -1 758 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -15 t€ | 1 407 € | 9 976 € | -15 t€ | 3 970 € | 7 078 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 5 060 € | 13 t€ | -13 t€ | 5 997 € | 5 320 € |
| Inkomstskatt | 4 390 € | -2 333 € | -348 € | -911 € | -1 260 € | -1 023 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Bestående aktiva | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Fordringar | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 52 t€ | 204 t€ | 218 t€ | 241 t€ | 470 t€ |
| Rörliga aktiva | 666 t€ | 654 t€ | 655 t€ | 658 t€ | 719 t€ | 880 t€ |
| Aktiva | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Eget kapital | 717 t€ | 765 t€ | 829 t€ | 888 t€ | 980 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Främmande kapital | 213 t€ | 153 t€ | 91 t€ | 34 t€ | 2 412 € | 30 t€ |
| Placeringar | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 117 € | 115 € | 31 € | 31 € | 9 € | 57 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 212 t€ | 151 t€ | 90 t€ | 33 t€ | 363 € | 28 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 699 t€ | 758 t€ | 811 t€ | 898 t€ | 972 t€ | 1,1 M€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 2 659 € | -7 296 € | 13 t€ | -18 t€ | -304 € | 2 131 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 913 € | 0 € | 22 € | 2 075 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 323 € | 287 € | 484 € | 447 € | 1 749 € | 473 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 2 727 € | 13 t€ | -14 t€ | 4 736 € | 4 297 € |
| Kortfristiga fordringar | 117 € | 115 € | 944 € | 31 € | 23 t€ | 110 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 626 € | -5 900 € | -8 158 € | -7 416 € | -4 825 € | -1 639 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 894 € | 1 346 € | 0 € | 274 € | 0 € | 638 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 23 t€ | 108 t€ |
| Passiva | 930 t€ | 918 t€ | 919 t€ | 922 t€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | 15 t€ | 4 697 € | 10 t€ | 9 100 € | 6 586 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 053 € | -949 € | -819 € | -695 € | -895 € | -77 € |
| Övriga värdepapper | 616 t€ | 601 t€ | 450 t€ | 440 t€ | 455 t€ | 301 t€ |
| Finansiella värdepapper | 616 t€ | 601 t€ | 450 t€ | 440 t€ | 455 t€ | 301 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ | 264 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 340 € | 0 € | 300 € | 0 € |
| Pensionskostnader | – | – | – | 0 € | 1 637 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Holding Asta ja Tapio Oy till den övre halvan inom näringsgrenen förvaltning av bostäder och bostadsfastigheter (819 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 959 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.