Huhtala Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -351 €; omavaraisuusaste 1,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 474 € ja tuloverot 195 €.
Hyvinkää: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Liikevoitto | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Tilikauden tulos | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Omavaraisuusaste | 1,2 % | 0,5 % | 0,4 % | 0,4 % | 0,4 % | 0,4 % |
| Quick ratio | 4,85 | 17,01 | – | – | – | – |
| Current ratio | 4,85 | 17,01 | – | – | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 54,4 % | 30,9 % | -8,2 % | -7,5 % | -7,9 % | -0,2 % |
| Taseen loppusumma | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Oma pääoma | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 651 € | 1 128 € | 0 € | – | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 300 € | 985 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Tuloverot | 860 € | -95 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Oma pääoma | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Vieras pääoma | 535 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (25)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 651 € | 1 128 € | 0 € | – | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 300 € | 985 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Tuloverot | 860 € | -95 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Pysyvät vastaavat | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Oma pääoma | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Vieras pääoma | 535 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Sijoitukset | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 379 € | -511 € | -348 € | -187 € | -4 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 233 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 1 € | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 4 650 € | 2 360 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Huhtala Capital Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.