Huhtala Capital Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -351 €; soliditet 1,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 474 € och inkomstskatterna 195 €.
Hyvinge: 8 nya företag på 30 dagar
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Rörelseresultat | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Soliditet | 1,2 % | 0,5 % | 0,4 % | 0,4 % | 0,4 % | 0,4 % |
| Kassalikviditet | 4,85 | 17,01 | – | – | – | – |
| Current ratio | 4,85 | 17,01 | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,4 % | 30,9 % | -8,2 % | -7,5 % | -7,9 % | -0,2 % |
| Balansomslutning | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Eget kapital | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Kassa och bank | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 651 € | 1 128 € | 0 € | – | – | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 300 € | 985 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Inkomstskatt | 860 € | -95 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Kassa och bank | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Eget kapital | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Långfristigt främmande kapital | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Främmande kapital | 535 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
Alla poster i bokslutet (25)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -351 € | -143 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 651 € | 1 128 € | 0 € | – | – | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 300 € | 985 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Inkomstskatt | 860 € | -95 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Bestående aktiva | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Kassa och bank | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 4 169 € | 1 614 € | 4 989 € | 17 t€ | 17 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Eget kapital | 6 320 € | 2 879 € | 1 989 € | 2 152 € | 2 313 € | 2 496 € |
| Långfristigt främmande kapital | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Främmande kapital | 535 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 440 € | 890 € | -162 € | -162 € | -182 € | -4 € |
| Övriga aktier och andelar | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Passiva | 541 t€ | 549 t€ | 560 t€ | 572 t€ | 572 t€ | 572 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 1 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 860 € | 95 € | 0 € | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -1 233 € | 0 € | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 379 € | -511 € | -348 € | -187 € | -4 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 4 650 € | 2 360 € | 0 € | – | – | – |
| Placeringar | 537 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 555 t€ | 525 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 534 t€ | 546 t€ | 558 t€ | 570 t€ | 570 t€ | 570 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Huhtala Capital Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.