Pertilä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -2 121 €; omavaraisuusaste 93,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 7 056 € ja tuloverot 1 411 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Liikevoitto | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Tilikauden tulos | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,0 % | 91,4 % | 100,0 % | 98,2 % | 100,0 % | 99,2 % |
| Quick ratio | 204,04 | 213,80 | – | 44,05 | 2338,87 | 125,15 |
| Current ratio | 204,04 | 213,80 | – | 44,05 | 2338,87 | 125,15 |
| Oman pääoman tuotto | 24,1 % | 21,8 % | 36,3 % | 37,7 % | 59,3 % | 70,9 % |
| Taseen loppusumma | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -193 t€ | 139 t€ | 103 t€ | 81 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 191 t€ | 138 t€ | 102 t€ | 80 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Tuloverot | 1 705 € | -1 411 € | 0 € | -3 491 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Saamiset | 147 t€ | 180 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 348 t€ | 308 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 705 € | 1 441 € | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Vieras pääoma | 59 t€ | 59 t€ | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -193 t€ | 139 t€ | 103 t€ | 81 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 191 t€ | 138 t€ | 102 t€ | 80 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Tuloverot | 1 705 € | -1 411 € | 0 € | -3 491 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Saamiset | 147 t€ | 180 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 348 t€ | 308 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Oma pääoma | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 705 € | 1 441 € | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Vieras pääoma | 59 t€ | 59 t€ | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Sijoitukset | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 € | 0 € | – | – | 0 € | 50 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 353 t€ | 248 t€ | 168 t€ | 108 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | 1 236 € | -1 236 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 7 905 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 008 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 30 € | 0 € | 224 € | 55 € | 486 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 337 t€ | 345 t€ | 180 € | 180 € | 200 € | 200 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 147 t€ | 172 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -4 € | -23 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset laskennalliset verovelat | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 705 € | 1 411 € | 0 € | 3 491 € | 0 € | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 108 t€ | 8 333 € | 15 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 129 t€ | 129 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 18 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 166 € | 5 070 € | 0 € | – | – | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -120 € | 0 € | – | – | – |
| Arvonkorotusrahasto | 230 t€ | 230 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 52 t€ | 25 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 9 099 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 7 905 € | 0 € | – | – | – |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | 183 t€ | 130 t€ | 102 t€ | 62 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 5 481 € | 4 275 € | 0 € | 20 t€ | 143 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pertilä Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.