Pertilä Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -2 121 €; soliditet 93,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 7 056 € och inkomstskatterna 1 411 €.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Rörelseresultat | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Soliditet | 93,0 % | 91,4 % | 100,0 % | 98,2 % | 100,0 % | 99,2 % |
| Kassalikviditet | 204,04 | 213,80 | – | 44,05 | 2338,87 | 125,15 |
| Current ratio | 204,04 | 213,80 | – | 44,05 | 2338,87 | 125,15 |
| Avkastning på eget kapital | 24,1 % | 21,8 % | 36,3 % | 37,7 % | 59,3 % | 70,9 % |
| Balansomslutning | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Kassa och bank | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -193 t€ | 139 t€ | 103 t€ | 81 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 138 t€ | 102 t€ | 80 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 1 705 € | -1 411 € | 0 € | -3 491 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Fordringar | 147 t€ | 180 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 348 t€ | 308 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 61 t€ |
| Aktiva | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1 705 € | 1 441 € | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Främmande kapital | 59 t€ | 59 t€ | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 121 € | -1 132 € | -1 038 € | -1 014 € | -685 € | -970 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -193 t€ | 139 t€ | 103 t€ | 81 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 138 t€ | 102 t€ | 80 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 1 705 € | -1 411 € | 0 € | -3 491 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Bestående aktiva | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Fordringar | 147 t€ | 180 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 201 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 115 t€ | 54 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 348 t€ | 308 t€ | 228 t€ | 164 t€ | 128 t€ | 61 t€ |
| Aktiva | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 785 t€ | 627 t€ | 281 t€ | 202 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 1 705 € | 1 441 € | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Främmande kapital | 59 t€ | 59 t€ | 0 € | 3 714 € | 55 € | 486 € |
| Placeringar | 497 t€ | 378 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 9 299 € | 200 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 0 € | – | – | 0 € | 50 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 353 t€ | 248 t€ | 168 t€ | 108 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | 1 236 € | -1 236 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 7 905 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 008 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 30 € | 0 € | 224 € | 55 € | 486 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 190 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 337 t€ | 345 t€ | 180 € | 180 € | 200 € | 200 € |
| Kortfristiga fordringar | 147 t€ | 172 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -4 € | -23 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga uppskjutna skatteskulder | 58 t€ | 58 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 705 € | 1 411 € | 0 € | 3 491 € | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 108 t€ | 8 333 € | 15 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 129 t€ | 129 t€ | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 844 t€ | 686 t€ | 281 t€ | 206 t€ | 137 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 18 t€ | 42 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 166 € | 5 070 € | 0 € | – | – | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -120 € | 0 € | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | 230 t€ | 230 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 52 t€ | 25 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 9 099 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 7 905 € | 0 € | – | – | – |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 183 t€ | 130 t€ | 102 t€ | 62 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 5 481 € | 4 275 € | 0 € | 20 t€ | 143 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pertilä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.