Aluevahti Kokeile maksutta

Mäntän Taksipalvelu Oy

Osakeyhtiö. Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus.

Mäntän Taksipalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mänttä-Vilppula, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 32 t€; omavaraisuusaste 75,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 79 t€ ja tuloverot 16 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 575 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Avopalvelu (Pirkanmaan hyvinvointialue).

Bruttotulos 2025412 t€-30 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto32 t€
Tilikauden tulos25 t€käyttökate 4 286 €
Omavaraisuusaste75,0 %quick ratio 2,50
Verotettava tulo 202479 t€ toimialan ylimpään 10 %:iin
Tuloverot 202416 t€48 t€ vuosina 2020–2024
Toiminut6 vrekisteröity 1.2.2020
Myynti julkisille ostajille1 575 €2022–2026

Talous

426 t€588 t€412 t€412 t€53 t€82 t€32 t€40 t€62 t€25 t€202320242025
BruttotulosLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut31.12.202531.12.202431.12.2023
Liikevaihdon muutos-30,0 %38,0 %–
Bruttotulos412 t€588 t€426 t€
Käyttökate4 286 €113 t€89 t€
Liikevoitto32 t€82 t€53 t€
Tilikauden tulos25 t€62 t€40 t€
Henkilöstökulut-270 t€354 t€245 t€
Omavaraisuusaste75,0 %64,7 %47,8 %
Quick ratio2,501,731,11
Current ratio2,501,731,11
Oman pääoman tuotto14,4 %37,9 %36,0 %
Taseen loppusumma235 t€253 t€231 t€
Oma pääoma176 t€164 t€111 t€
Rahat ja pankkisaamiset96 t€105 t€68 t€

Tase

231 t€253 t€235 t€235 t€111 t€164 t€176 t€68 t€105 t€96 t€202320242025
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

31.12.202531.12.202431.12.2023
Bruttotulos412 t€588 t€426 t€
Henkilöstökulut270 t€-354 t€-245 t€
Poistot ja arvonalentumiset28 t€-32 t€-36 t€
Liiketoiminnan muut kulut81 t€-121 t€-93 t€
Liikevoitto (-tappio)32 t€82 t€53 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)274 €-3 464 €-3 163 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja32 t€78 t€50 t€
Tuloverot6 484 €-16 t€-10 t€
Tilikauden voitto (tappio)25 t€62 t€40 t€

Tase

31.12.202531.12.202431.12.2023
Pysyvät vastaavat88 t€99 t€116 t€
Saamiset50 t€49 t€47 t€
Rahat ja pankkisaamiset96 t€105 t€68 t€
Vaihtuvat vastaavat147 t€155 t€115 t€
Vastaavaa235 t€253 t€231 t€
Oma pääoma176 t€164 t€111 t€
Pitkäaikainen vieras pääoma–0 €17 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma59 t€90 t€104 t€
Vieras pääoma59 t€90 t€121 t€
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
31.12.202531.12.202431.12.2023
Bruttotulos412 t€588 t€426 t€
Henkilöstökulut270 t€-354 t€-245 t€
Poistot ja arvonalentumiset28 t€-32 t€-36 t€
Liiketoiminnan muut kulut81 t€-121 t€-93 t€
Liikevoitto (-tappio)32 t€82 t€53 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)274 €-3 464 €-3 163 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja32 t€78 t€50 t€
Tuloverot6 484 €-16 t€-10 t€
Tilikauden voitto (tappio)25 t€62 t€40 t€
Pysyvät vastaavat88 t€99 t€116 t€
Saamiset50 t€49 t€47 t€
Rahat ja pankkisaamiset96 t€105 t€68 t€
Vaihtuvat vastaavat147 t€155 t€115 t€
Vastaavaa235 t€253 t€231 t€
Oma pääoma176 t€164 t€111 t€
Pitkäaikainen vieras pääoma–0 €17 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma59 t€90 t€104 t€
Vieras pääoma59 t€90 t€121 t€
Lyhytaikaiset muut velat13 t€15 t€8 651 €
Lyhytaikaiset saadut ennakot0 €130 €0 €
Vastattavaa235 t€253 t€231 t€
Lyhytaikaiset saamiset50 t€49 t€47 t€
Lyhytaikaiset muut saamiset5 169 €1 257 €1 988 €
Pitkäaikaiset muut velat0 €-11 t€-28 t€
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä672 €8 €19 €
Pitkäaikaiset ostovelat0 €11 t€44 t€
Koneet ja kalusto78 t€88 t€105 t€
Edellisten tilikausien voitto (tappio)151 t€102 t€71 t€
Lyhytaikaiset ostovelat4 828 €6 975 €13 t€
Palkat ja palkkiot229 t€-299 t€-204 t€
Aineettomat hyödykkeet293 €293 €293 €
Muut osakkeet ja osuudet10 t€10 t€10 t€
Lyhytaikaiset myyntisaamiset25 t€29 t€34 t€
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma25 t€62 t€40 t€
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille947 €-3 471 €-3 182 €
Eläkekulut34 t€-46 t€-34 t€
Muut henkilösivukulut7 612 €-8 242 €-7 021 €
Lyhytaikaiset siirtosaamiset7 646 €5 921 €12 t€
Aineelliset hyödykkeet78 t€88 t€105 t€
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta0 €11 t€28 t€
Lyhytaikaiset lainasaamiset13 t€13 t€0 €
Lyhytaikaiset siirtovelat41 t€56 t€54 t€
Suunnitelman mukaiset poistot28 t€-32 t€-36 t€
Aineettomat oikeudet293 €293 €293 €
Sijoitukset10 t€10 t€10 t€

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

40 t€42 t€28 t€50 t€79 t€79 t€20202021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna Mäntän Taksipalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus ylimpään 10 %:iin (1240 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 6,7-kertainen).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Myynti julkisille ostajille

411 €716 €278 €170 €170 €2022202320242026

Suurimmat ostajat

  • Avopalvelu Pirkanmaan hyvinvointialue640 €
  • Rikosseuraamuslaitos Oikeusministeriön hallinnonala632 €
  • Lasten, Nuorten Ja Perheiden Palvelut Pirkanmaan hyvinvointialue275 €
  • Terveyden ja hyvinvoinnin laitos Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala25 €
  • Avopalvelut Pirkanmaan hyvinvointialue3 €

Seuraa yrityksiä alueellasi

Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.

Kokeile maksutta