Mäntän Taksipalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Mänttä-Vilppula, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 32 t€; soliditet 75,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 79 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 1 575 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Avopalvelu (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -30,0 % | 38,0 % | – |
| Bruttoresultat | 412 t€ | 588 t€ | 426 t€ |
| Rörelsebidrag | 4 286 € | 113 t€ | 89 t€ |
| Rörelseresultat | 32 t€ | 82 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 25 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Personalkostnader | -270 t€ | 354 t€ | 245 t€ |
| Soliditet | 75,0 % | 64,7 % | 47,8 % |
| Kassalikviditet | 2,50 | 1,73 | 1,11 |
| Current ratio | 2,50 | 1,73 | 1,11 |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 % | 37,9 % | 36,0 % |
| Balansomslutning | 235 t€ | 253 t€ | 231 t€ |
| Eget kapital | 176 t€ | 164 t€ | 111 t€ |
| Kassa och bank | 96 t€ | 105 t€ | 68 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 412 t€ | 588 t€ | 426 t€ |
| Personalkostnader | 270 t€ | -354 t€ | -245 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -32 t€ | -36 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -121 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 82 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 274 € | -3 464 € | -3 163 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 78 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 6 484 € | -16 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 88 t€ | 99 t€ | 116 t€ |
| Fordringar | 50 t€ | 49 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 96 t€ | 105 t€ | 68 t€ |
| Rörliga aktiva | 147 t€ | 155 t€ | 115 t€ |
| Aktiva | 235 t€ | 253 t€ | 231 t€ |
| Eget kapital | 176 t€ | 164 t€ | 111 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 90 t€ | 104 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 90 t€ | 121 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 412 t€ | 588 t€ | 426 t€ |
| Personalkostnader | 270 t€ | -354 t€ | -245 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -32 t€ | -36 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -121 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 82 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 274 € | -3 464 € | -3 163 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 78 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 6 484 € | -16 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Bestående aktiva | 88 t€ | 99 t€ | 116 t€ |
| Fordringar | 50 t€ | 49 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 96 t€ | 105 t€ | 68 t€ |
| Rörliga aktiva | 147 t€ | 155 t€ | 115 t€ |
| Aktiva | 235 t€ | 253 t€ | 231 t€ |
| Eget kapital | 176 t€ | 164 t€ | 111 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 90 t€ | 104 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 90 t€ | 121 t€ |
| Pensionskostnader | 34 t€ | -46 t€ | -34 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | -32 t€ | -36 t€ |
| Materiella tillgångar | 78 t€ | 88 t€ | 105 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 151 t€ | 102 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 50 t€ | 49 t€ | 47 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 11 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 15 t€ | 8 651 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 646 € | 5 921 € | 12 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 672 € | 8 € | 19 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 947 € | -3 471 € | -3 182 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 828 € | 6 975 € | 13 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | -11 t€ | -28 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 41 t€ | 56 t€ | 54 t€ |
| Immateriella tillgångar | 293 € | 293 € | 293 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 25 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 13 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Placeringar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 612 € | -8 242 € | -7 021 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 169 € | 1 257 € | 1 988 € |
| Immateriella rättigheter | 293 € | 293 € | 293 € |
| Löner och arvoden | 229 t€ | -299 t€ | -204 t€ |
| Passiva | 235 t€ | 253 t€ | 231 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 130 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 78 t€ | 88 t€ | 105 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 11 t€ | 28 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mäntän Taksipalvelu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 6,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Mänttä-Vilppula
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis