Farmanautti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 196 t€ ja liikevoitto 24 t€; omavaraisuusaste 80,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 4 992 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 196 t€ | 236 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,9 % | – |
| Käyttökate | 24 t€ | 33 t€ |
| Käyttökate-% | 12,2 % | 13,9 % |
| Liikevoitto | 24 t€ | 33 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,2 % | 13,9 % |
| Tilikauden tulos | 20 t€ | 26 t€ |
| Henkilöstökulut | 86 t€ | 91 t€ |
| Omavaraisuusaste | 80,5 % | 68,1 % |
| Quick ratio | 2,90 | 1,97 |
| Current ratio | 2,90 | 1,97 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,3 % | 15,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 21,7 % | 34,0 % |
| Taseen loppusumma | 114 t€ | 114 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 78 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 54 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 196 t€ | 236 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 753 € | 3 337 € |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -109 t€ |
| Henkilöstökulut | -86 t€ | -91 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -19 t€ | -6 799 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 578 € | 367 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | -4 648 € | -6 619 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 20 t€ | 26 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 43 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 54 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 65 t€ | 71 t€ |
| Vastaavaa | 114 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 340 € | 3 340 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 78 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 250 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 36 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 37 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 196 t€ | 236 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 753 € | 3 337 € |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -109 t€ |
| Henkilöstökulut | -86 t€ | -91 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -19 t€ | -6 799 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 578 € | 367 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | -4 648 € | -6 619 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 20 t€ | 26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 43 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 54 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 65 t€ | 71 t€ |
| Vastaavaa | 114 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 340 € | 3 340 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 78 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 250 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 36 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 37 t€ |
| Sijoitukset | 50 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 9 158 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 68 t€ | 47 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -333 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 182 € | 472 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 150 € | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 23 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 1 176 € | 1 176 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -438 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 20 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 24 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -282 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | -71 t€ | -76 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 644 € | 12 t€ |
| Vastattavaa | 114 t€ | 114 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | -1 € |
| Muut henkilösivukulut | -1 519 € | -2 430 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -515 € |
| Palvelujen ostot | -75 t€ | -109 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 50 t€ | 43 t€ |
| Eläkekulut | -13 t€ | -13 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 186 € | 883 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 250 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Farmanautti Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 2,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.