Farmanautti Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 196 t€ och rörelseresultatet 24 t€; soliditet 80,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 4 992 €.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 196 t€ | 236 t€ |
| Förändring i omsättning | -16,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 24 t€ | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,2 % | 13,9 % |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 33 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,2 % | 13,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 26 t€ |
| Personalkostnader | 86 t€ | 91 t€ |
| Soliditet | 80,5 % | 68,1 % |
| Kassalikviditet | 2,90 | 1,97 |
| Current ratio | 2,90 | 1,97 |
| Relativ skuldsättning | 11,3 % | 15,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 % | 34,0 % |
| Balansomslutning | 114 t€ | 114 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 78 t€ |
| Kassa och bank | 54 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 196 t€ | 236 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 753 € | 3 337 € |
| Material och tjänster | -75 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | -86 t€ | -91 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -19 t€ | -6 799 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 578 € | 367 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | -4 648 € | -6 619 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 50 t€ | 43 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 54 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 65 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 114 t€ | 114 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 340 € | 3 340 € |
| Eget kapital | 92 t€ | 78 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 250 € |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 37 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 196 t€ | 236 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 753 € | 3 337 € |
| Material och tjänster | -75 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | -86 t€ | -91 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -19 t€ | -6 799 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 578 € | 367 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | -4 648 € | -6 619 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 26 t€ |
| Bestående aktiva | 50 t€ | 43 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 54 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 65 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 114 t€ | 114 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 340 € | 3 340 € |
| Eget kapital | 92 t€ | 78 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 250 € |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 37 t€ |
| Placeringar | 50 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 9 158 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 68 t€ | 47 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -333 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 182 € | 472 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 150 € | 15 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 23 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1 176 € | 1 176 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -438 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 24 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -282 € | 0 € |
| Löner och arvoden | -71 t€ | -76 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 644 € | 12 t€ |
| Passiva | 114 t€ | 114 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | -1 € |
| Övriga lönebikostnader | -1 519 € | -2 430 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -515 € |
| Köp av tjänster | -75 t€ | -109 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 50 t€ | 43 t€ |
| Pensionskostnader | -13 t€ | -13 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 186 € | 883 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 250 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Farmanautti Oy till den övre halvan inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.