Temella Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 131 t€ ja liikevoitto 575 €; omavaraisuusaste 38,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 171 € ja tuloverot 634 €.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 28,8 % | 15,5 % | 11,0 % | 13,2 % | 84,7 % | – |
| Käyttökate | -272 € | 12 t€ | -6 950 € | 1 375 € | 8 540 € | 2 139 € |
| Käyttökate-% | -0,2 % | 12,0 % | -7,9 % | 1,7 % | 12,2 % | 5,6 % |
| Liikevoitto | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Liikevoitto-% | 0,4 % | 10,9 % | -9,0 % | 1,1 % | 11,2 % | 3,5 % |
| Tilikauden tulos | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Henkilöstökulut | -108 t€ | 72 t€ | 75 t€ | 53 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,2 % | 51,9 % | 1,7 % | 49,7 % | 48,9 % | 51,2 % |
| Quick ratio | 1,47 | 1,74 | 0,87 | 1,80 | 1,72 | 0,78 |
| Current ratio | 1,47 | 1,74 | 0,87 | 1,80 | 1,72 | 0,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,8 % | 9,8 % | 22,3 % | 10,6 % | 12,4 % | 5,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,1 % | 96,9 % | -2377,1 % | 8,2 % | 76,0 % | 49,6 % |
| Taseen loppusumma | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Oma pääoma | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 3 239 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 108 t€ | -72 t€ | -75 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -7 998 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 541 € | 11 t€ | -7 947 € | 853 € | 7 845 € | 1 330 € |
| Tuloverot | 115 € | -634 € | 0 € | -171 € | -1 569 € | -347 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Saamiset | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 24 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 1 466 € |
| Vastaavaa | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Oma pääoma | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 3 239 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 108 t€ | -72 t€ | -75 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -7 998 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 541 € | 11 t€ | -7 947 € | 853 € | 7 845 € | 1 330 € |
| Tuloverot | 115 € | -634 € | 0 € | -171 € | -1 569 € | -347 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Pysyvät vastaavat | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Saamiset | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 24 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 1 466 € |
| Vastaavaa | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Oma pääoma | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Koneet ja kalusto | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Eläkekulut | 8 447 € | -7 006 € | -7 273 € | -7 007 € | -6 842 € | -4 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 430 € | 1 650 € | 992 € | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 930 € | 995 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 115 € | 634 € | 4 873 € | 171 € | 1 569 € | 347 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 22 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 8 424 € | 14 t€ | 8 197 € | 7 077 € | 1 542 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 8 897 € | -666 € | 7 282 € | 6 600 € | 984 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 147 € | -1 917 € | -2 765 € | -2 337 € | -1 599 € | -296 € |
| Palkat ja palkkiot | 95 t€ | -63 t€ | -65 t€ | -44 t€ | -34 t€ | -23 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Temella Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.