Temella Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 131 t€ och rörelseresultatet 575 €; soliditet 38,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 171 € och inkomstskatterna 634 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Förändring i omsättning | 28,8 % | 15,5 % | 11,0 % | 13,2 % | 84,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -272 € | 12 t€ | -6 950 € | 1 375 € | 8 540 € | 2 139 € |
| Rörelsebidrag % | -0,2 % | 12,0 % | -7,9 % | 1,7 % | 12,2 % | 5,6 % |
| Rörelseresultat | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 10,9 % | -9,0 % | 1,1 % | 11,2 % | 3,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Personalkostnader | -108 t€ | 72 t€ | 75 t€ | 53 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Soliditet | 38,2 % | 51,9 % | 1,7 % | 49,7 % | 48,9 % | 51,2 % |
| Kassalikviditet | 1,47 | 1,74 | 0,87 | 1,80 | 1,72 | 0,78 |
| Current ratio | 1,47 | 1,74 | 0,87 | 1,80 | 1,72 | 0,78 |
| Relativ skuldsättning | 12,8 % | 9,8 % | 22,3 % | 10,6 % | 12,4 % | 5,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 96,9 % | -2377,1 % | 8,2 % | 76,0 % | 49,6 % |
| Balansomslutning | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Eget kapital | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Kassa och bank | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 3 239 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Personalkostnader | 108 t€ | -72 t€ | -75 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -7 998 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 541 € | 11 t€ | -7 947 € | 853 € | 7 845 € | 1 330 € |
| Inkomstskatt | 115 € | -634 € | 0 € | -171 € | -1 569 € | -347 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Fordringar | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Kassa och bank | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 1 466 € |
| Aktiva | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Eget kapital | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Främmande kapital | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 3 239 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Personalkostnader | 108 t€ | -72 t€ | -75 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -7 998 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 575 € | 11 t€ | -7 929 € | 855 € | 7 848 € | 1 338 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 541 € | 11 t€ | -7 947 € | 853 € | 7 845 € | 1 330 € |
| Inkomstskatt | 115 € | -634 € | 0 € | -171 € | -1 569 € | -347 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Bestående aktiva | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Fordringar | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Kassa och bank | 2 192 € | 71 € | 5 759 € | 1 639 € | 322 € | 164 € |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 1 466 € |
| Aktiva | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Eget kapital | 10 t€ | 11 t€ | 334 € | 8 282 € | 8 260 € | 1 984 € |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Främmande kapital | 17 t€ | 9 988 € | 20 t€ | 8 367 € | 8 646 € | 1 888 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 8 424 € | 14 t€ | 8 197 € | 7 077 € | 1 542 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 8 897 € | -666 € | 7 282 € | 6 600 € | 984 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 430 € | 1 650 € | 992 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 930 € | 995 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -380 € | 0 € | -2 426 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 427 € | 10 t€ | -7 947 € | 682 € | 6 276 € | 984 € |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 17 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 1 302 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 33 € | -49 € | -18 € | -3 € | -3 € | -7 € |
| Materiella tillgångar | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Löner och arvoden | 95 t€ | -63 t€ | -65 t€ | -44 t€ | -34 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 115 € | 634 € | 4 873 € | 171 € | 1 569 € | 347 € |
| Passiva | 27 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 3 872 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 147 € | -1 917 € | -2 765 € | -2 337 € | -1 599 € | -296 € |
| Maskiner och inventarier | 2 541 € | 3 388 € | 2 938 € | 1 557 € | 2 076 € | 2 405 € |
| Avskrivningar enligt plan | 847 € | -1 129 € | -979 € | -519 € | -692 € | -802 € |
| Pensionskostnader | 8 447 € | -7 006 € | -7 273 € | -7 007 € | -6 842 € | -4 500 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Temella Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.