Lounaskahvila Veturitalli Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mänttä-Vilppula, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevoitto 4 406 €; omavaraisuusaste 38,1 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 192 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -12,3 % | 0,0 % | – |
| Bruttotulos | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Käyttökate | 563 € | 23 t€ | 8 315 € |
| Liikevoitto | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Tilikauden tulos | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Henkilöstökulut | -159 t€ | 164 t€ | 183 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,1 % | 28,3 % | 17,1 % |
| Quick ratio | 0,73 | 1,18 | 1,48 |
| Current ratio | 1,02 | 1,43 | 1,73 |
| Oman pääoman tuotto | 1,6 % | 30,4 % | -25,9 % |
| Taseen loppusumma | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Oma pääoma | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Henkilöstökulut | 159 t€ | -164 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 983 € | -7 178 € | -6 869 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -577 € | 11 t€ | -5 047 € |
| Tuloverot | -1 021 € | -2 138 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 32 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 42 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 781 € | 27 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 44 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 46 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Henkilöstökulut | 159 t€ | -164 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 983 € | -7 178 € | -6 869 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -577 € | 11 t€ | -5 047 € |
| Tuloverot | -1 021 € | -2 138 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Pysyvät vastaavat | 32 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 42 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 781 € | 27 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 44 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 46 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4 781 € | 23 t€ | 43 t€ |
| Sijoitukset | 100 € | 100 € | 100 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 983 € | 1 732 € | 1 381 € |
| Eläkekulut | 25 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 628 € | 941 € | 2 367 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 216 € | -7 284 € | -6 899 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 16 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 628 € | 941 € | 2 367 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 100 € | 100 € | 100 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Vastattavaa | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 131 t€ | -138 t€ | -153 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 143 € | -52 € | -128 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 3 836 € | 9 856 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 734 € | -3 508 € | -5 767 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 224 € | 4 751 € | 3 779 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 542 € | 7 539 € | 19 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 233 € | 106 € | 30 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 7 086 € | 6 352 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 984 € | 1 966 € | 639 € |
| Koneet ja kalusto | 32 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 25 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Ravintola VeturitalliMyllyrannantie 5Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Mänttä-Vilppula
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta