Lounaskahvila Veturitalli Oy är ett aktiebolag med hemort i Mänttä-Vilppula, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 4 406 €; soliditet 38,1 %. Offentliga köpare köpte för 192 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -12,3 % | 0,0 % | – |
| Bruttoresultat | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Rörelsebidrag | 563 € | 23 t€ | 8 315 € |
| Rörelseresultat | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Personalkostnader | -159 t€ | 164 t€ | 183 t€ |
| Soliditet | 38,1 % | 28,3 % | 17,1 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 1,18 | 1,48 |
| Current ratio | 1,02 | 1,43 | 1,73 |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 30,4 % | -25,9 % |
| Balansomslutning | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Eget kapital | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Personalkostnader | 159 t€ | -164 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Övriga rörelsekostnader | 75 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 983 € | -7 178 € | -6 869 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -577 € | 11 t€ | -5 047 € |
| Inkomstskatt | -1 021 € | -2 138 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 32 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4 781 € | 27 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 42 t€ | 44 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 242 t€ | 276 t€ | 276 t€ |
| Personalkostnader | 159 t€ | -164 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Övriga rörelsekostnader | 75 t€ | -89 t€ | -84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 406 € | 18 t€ | 1 822 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 983 € | -7 178 € | -6 869 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -577 € | 11 t€ | -5 047 € |
| Inkomstskatt | -1 021 € | -2 138 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Bestående aktiva | 32 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 62 t€ | 72 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 28 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 4 781 € | 27 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 42 t€ | 44 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 71 t€ | 94 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 224 € | 4 751 € | 3 779 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 984 € | 1 966 € | 639 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 843 € | -5 347 € | -6 493 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 143 € | -52 € | -128 € |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 25 t€ | 17 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 75 t€ | 99 t€ | 114 t€ |
| Immateriella tillgångar | 628 € | 941 € | 2 367 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 233 € | 106 € | 30 € |
| Kortfristiga fordringar | 9 509 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 983 € | 1 732 € | 1 381 € |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -23 t€ | -25 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 3 836 € | 9 856 € |
| Maskiner och inventarier | 32 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 4 781 € | 23 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 7 086 € | 6 352 € |
| Materiella tillgångar | 32 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 628 € | 941 € | 2 367 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 734 € | -3 508 € | -5 767 € |
| Löner och arvoden | 131 t€ | -138 t€ | -153 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 542 € | 7 539 € | 19 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 445 € | 8 512 € | -5 047 € |
| Material och förnödenheter | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 216 € | -7 284 € | -6 899 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Ravintola VeturitalliMyllyrannantie 5Anniskelu