JINC Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 29 t€ ja liikevoitto -26 t€; omavaraisuusaste 87,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 81 t€ ja tuloverot 15 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -79,5 % | 76,0 % | -47,3 % | – |
| Käyttökate | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Käyttökate-% | -89,1 % | 44,0 % | 21,9 % | 46,2 % |
| Liikevoitto | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Liikevoitto-% | -89,1 % | 44,0 % | 21,9 % | 46,2 % |
| Tilikauden tulos | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | -48 t€ | 74 t€ | 63 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,1 % | 71,9 % | 81,6 % | 80,3 % |
| Quick ratio | 1,45 | 1,67 | 26,96 | 40,04 |
| Current ratio | 1,45 | 1,67 | 26,96 | 40,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 135,4 % | 80,6 % | 71,5 % | 41,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -1,7 % | 21,3 % | 8,0 % | 21,6 % |
| Taseen loppusumma | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Oma pääoma | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 314 € | 6 288 € | 5 704 € | 6 048 € |
| Henkilöstökulut | 48 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -62 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -12 t€ | -6 010 € | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 t€ | 16 t€ | 7 735 € | -2 329 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 569 € | 79 t€ | 25 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | -997 € | -16 t€ | -4 990 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 38 t€ | 271 t€ | 281 t€ |
| Vastaavaa | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 653 € | 23 t€ | 10 t€ | 7 016 € |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 115 t€ | 58 t€ | 63 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 314 € | 6 288 € | 5 704 € | 6 048 € |
| Henkilöstökulut | 48 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -62 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -12 t€ | -6 010 € | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 t€ | 16 t€ | 7 735 € | -2 329 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 569 € | 79 t€ | 25 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | -997 € | -16 t€ | -4 990 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 38 t€ | 271 t€ | 281 t€ |
| Vastaavaa | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 653 € | 23 t€ | 10 t€ | 7 016 € |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 115 t€ | 58 t€ | 63 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -8 522 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 553 € | 0 € | 3 408 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 653 € | 23 t€ | 7 653 € | 7 016 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 12 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 268 t€ | 229 t€ | 234 t€ | 199 t€ |
| Vastattavaa | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 031 € | 3 806 € | 355 € | 3 383 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 125 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 2 997 € | -3 499 € | -1 993 € | -4 891 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 480 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 55 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 242 t€ | 233 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 2 387 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 35 t€ | 28 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 426 € | -806 € | -918 € | -961 € |
| Palkat ja palkkiot | 44 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -56 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 671 € | 7 € | 963 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 057 € | -5 067 € | -1 673 € | -22 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 242 t€ | 233 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna JINC Oy kuuluu toimialaluokassa omaisuudenhoitotoiminta suurempaan puoliskoon (453 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.