JINC Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 29 t€ och rörelseresultatet -26 t€; soliditet 87,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 81 t€ och inkomstskatterna 15 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Förändring i omsättning | -79,5 % | 76,0 % | -47,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Rörelsebidrag % | -89,1 % | 44,0 % | 21,9 % | 46,2 % |
| Rörelseresultat | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Rörelsemarginal | -89,1 % | 44,0 % | 21,9 % | 46,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | 74 t€ | 63 t€ | 62 t€ |
| Soliditet | 87,1 % | 71,9 % | 81,6 % | 80,3 % |
| Kassalikviditet | 1,45 | 1,67 | 26,96 | 40,04 |
| Current ratio | 1,45 | 1,67 | 26,96 | 40,04 |
| Relativ skuldsättning | 135,4 % | 80,6 % | 71,5 % | 41,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -1,7 % | 21,3 % | 8,0 % | 21,6 % |
| Balansomslutning | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Eget kapital | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Kassa och bank | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 314 € | 6 288 € | 5 704 € | 6 048 € |
| Personalkostnader | 48 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -62 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | -12 t€ | -6 010 € | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 16 t€ | 7 735 € | -2 329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 569 € | 79 t€ | 25 t€ | 69 t€ |
| Inkomstskatt | -997 € | -16 t€ | -4 990 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Fordringar | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Kassa och bank | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 38 t€ | 271 t€ | 281 t€ |
| Aktiva | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 653 € | 23 t€ | 10 t€ | 7 016 € |
| Främmande kapital | 40 t€ | 115 t€ | 58 t€ | 63 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 142 t€ | 81 t€ | 153 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 314 € | 6 288 € | 5 704 € | 6 048 € |
| Personalkostnader | 48 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -62 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 14 t€ | -12 t€ | -6 010 € | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -26 t€ | 63 t€ | 18 t€ | 71 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 16 t€ | 7 735 € | -2 329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 569 € | 79 t€ | 25 t€ | 69 t€ |
| Inkomstskatt | -997 € | -16 t€ | -4 990 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Bestående aktiva | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Fordringar | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Kassa och bank | 5 399 € | 37 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 38 t€ | 271 t€ | 281 t€ |
| Aktiva | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 266 t€ | 294 t€ | 257 t€ | 257 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 653 € | 23 t€ | 10 t€ | 7 016 € |
| Främmande kapital | 40 t€ | 115 t€ | 58 t€ | 63 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 12 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 268 t€ | 229 t€ | 234 t€ | 199 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 2 387 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -4 572 € | 63 t€ | 20 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 671 € | 7 € | 963 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 35 t€ | 28 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 242 t€ | 233 t€ |
| Löner och arvoden | 44 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -56 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 057 € | -5 067 € | -1 673 € | -22 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 031 € | 3 806 € | 355 € | 3 383 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 426 € | -806 € | -918 € | -961 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 125 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 671 € | 1 560 € | 963 € | 3 408 € |
| Pensionskostnader | 2 997 € | -3 499 € | -1 993 € | -4 891 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 32 t€ | 92 t€ | 48 t€ | 55 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 480 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -8 522 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 653 € | 23 t€ | 7 653 € | 7 016 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 553 € | 0 € | 3 408 € |
| Placeringar | 294 t€ | 371 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | 0 € | 242 t€ | 233 t€ |
| Passiva | 305 t€ | 409 t€ | 315 t€ | 320 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JINC Oy till den övre halvan inom näringsgrenen fondförvaltning (453 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 3,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.