Lisäpalvelu Vantaa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,4 M€ ja liikevoitto 122 t€; omavaraisuusaste 43,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 163 t€ ja tuloverot 33 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,9 % | 21,2 % | 48,4 % | 38,7 % | 304,7 % | – |
| Käyttökate | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate-% | 3,6 % | 5,7 % | 6,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 9,4 % |
| Liikevoitto | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,6 % | 5,7 % | 6,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 9,4 % |
| Tilikauden tulos | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 937 t€ | 108 t€ |
| Omavaraisuusaste | 43,4 % | 48,2 % | 43,2 % | 39,7 % | 41,5 % | 50,4 % |
| Quick ratio | 1,77 | 1,93 | 1,76 | 1,66 | 1,71 | 2,02 |
| Current ratio | 1,77 | 1,93 | 1,76 | 1,66 | 1,71 | 2,02 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,3 % | 11,4 % | 13,1 % | 14,5 % | 11,0 % | 13,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,5 % | 42,2 % | 48,3 % | 40,9 % | 58,1 % | 52,1 % |
| Taseen loppusumma | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 20 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 425 € | -28 t€ | -4 666 € | -71 € | -4 439 € | -85 t€ |
| Henkilöstökulut | 2,8 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,3 M€ | -937 t€ | -108 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 479 t€ | -374 t€ | -293 t€ | -213 t€ | -139 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 567 € | -3 072 € | -2 996 € | -2 042 € | -2 901 € | -2 180 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 119 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 78 t€ | 65 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -4 905 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 408 t€ | 392 t€ | 387 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 20 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 425 € | -28 t€ | -4 666 € | -71 € | -4 439 € | -85 t€ |
| Henkilöstökulut | 2,8 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,3 M€ | -937 t€ | -108 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 479 t€ | -374 t€ | -293 t€ | -213 t€ | -139 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 567 € | -3 072 € | -2 996 € | -2 042 € | -2 901 € | -2 180 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 119 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 78 t€ | 65 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -4 905 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Saamiset | 408 t€ | 392 t€ | 387 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Vastaavaa | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 26 t€ | 8 320 € | 7 893 € | 7 362 € | 3 910 € | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 € | 2 579 € | 4 690 € | 317 € | 583 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 115 t€ | 82 t€ | 79 t€ | 59 t€ | 35 t€ | 3 464 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 222 t€ | 173 t€ | 119 t€ | 87 t€ | 35 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 10 t€ | 36 t€ | 58 t€ | 0 € | 5 423 € | 4 093 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 330 € | 1 330 € | 1 330 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 330 € | 1 330 € | 1 330 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 20 t€ | 51 t€ | 2 200 € | 1 494 € | 1 108 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 393 t€ | 353 t€ | 324 t€ | 300 t€ | 153 t€ | 4 480 € |
| Ostot tilikauden aikana | 138 € | -995 € | -317 € | -71 € | -90 € | -18 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 407 t€ | 391 t€ | 385 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 046 € | -3 694 € | -3 001 € | -2 058 € | -2 997 € | -2 190 € |
| Palkat ja palkkiot | 2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,6 M€ | -1,1 M€ | -766 t€ | -89 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 249 t€ | 205 t€ | 163 t€ | 152 t€ | 83 t€ | 1 151 € |
| Vastattavaa | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 3 450 € | 2 550 € | 1 653 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 479 € | 622 € | 5 € | 16 € | 96 € | 10 € |
| Muut henkilösivukulut | 74 t€ | -50 t€ | -50 t€ | -39 t€ | -30 t€ | -3 154 € |
| Palvelujen ostot | 6 287 € | -27 t€ | -4 349 € | 0 € | -4 349 € | -85 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 11 t€ | 8 964 € | 10 t€ | 3 661 € | 1 247 € |
| Eläkekulut | 409 t€ | -342 t€ | -286 t€ | -195 t€ | -141 t€ | -16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lisäpalvelu Vantaa Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.